V pozadí negatívneho vývoja v stavebnom sektore stojí viacero faktorov. Hlavným je ekonomický vplyv. Pandémia koronavírusu priniesla obmedzenia a neistotu pre mnohé odvetvia, čo viedlo v stavebníctve k zastaveniu alebo odkladu mnohých projektov. Situáciu skomplikovala inflácia spôsobená vojnou na Ukrajine. Aj preto trh stavebných prác tento rok klesne ešte o 1,3 percenta. Mierne vyššie ceny však zvýšia rast tržieb stavbárov o 0,4 percenta. Budúci rok sa očakáva nielen rast tržieb o 2,4 percenta, ale i posilnenie trhu o 2,3 percenta. To však stavebníctvo ako celok nevzkriesi. Preto odborníci očakávajú od štátu výraznú pomoc.

Slabé a silné segmenty

Výstavbu na Slovensku brzdí okrem vysokých cien stavebných materiálov a energií najmä nedostatok pracovnej sily a absolventov. Záujem o stavebné odbory klesá pre nízku atraktívnosť sektora. Ako upozorňuje finančný analytik spoločnosti XTB Marek Nemky, ďalším faktorom je pokles dopytu po novostavbách.

Nižší záujem o nové byty je spôsobený demografickými zmenami, prehodnotením životných priorít a finančnou neistotou. Tú v súčasnosti umocňujú najmä zvýšené úrokové sadzby pri financovaní nehnuteľnosti hypotékou. Navyše developeri neraz využívajú pri financovaní projektov úvery, ktoré tiež zdraželi.

„V poslednom roku vidieť výrazné navýšenie cien stavebných materiálov, ako aj vyššie náklady financovania dlhom. To projekty v sektore stavebníctva predražuje,“ vysvetľuje M. Nemky s tým, že kým výstavba bytov stagnuje, segment priemyselnej a logistickej výstavby ostáva silný. Môže za to stále silný internetový obchod a dopyt po skladovacích a distribučných priestoroch.

Podľa M. Nemkyho sa drží aj rekonštrukcia a modernizácia budov a bytov. „Množstvu bytových domov sa blíži koniec životnosti a treba ich zrekonštruovať, napríklad zateplením,“ konštatuje, pričom poukazuje na nutnosť zníženia energetickej náročnosti budov z pohľadu vyšších cien energií i ekológie.

„Na druhej strane slabším segmentom ostane naďalej výstavba kancelárskych budov, keďže si niektoré firmy uvedomili, že ich zamestnanci, prípadne celé určité oddelenia, môžu pracovať z domu. To potrebu kancelárskych priestorov znižuje,“ dodáva M. Nemky.

Vývoj závisí od výšky úrokov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa