Pre časť ľudí sa stalo bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti po zdražení hypotekárnych úverov nedostupné. Kúpu strechy nad hlavou sťažujú okrem sprísnených podmienok na získanie úveru na bývanie Národnou bankou Slovenska (NBS) aj vysoké ceny bytov či rodinných domov. A to napriek tomu, že ceny nehnuteľností už vyše roka klesajú, neraz o niekoľko desaťtisíc eur. Preto pre záujemcov o bývanie ako jediná možnosť prichádza do úvahy ísť bývať do prenájmu.

Chýbajú nájomné byty

Ceny prenájmov za posledné roky postupne narastali. Jednak to spôsobil záujem ukrajinských utečencov, ktorí zvýšili dopyt, po druhé pre mnohých investičných majiteľov po náraste hypotekárnych úrokov stúpli náklady. Preto väčšinou cena prenájmu viac-menej kopíruje výšku mesačnej splátky za hypotéku.

Hoci experti na reality a financie očakávajú v druhej polovici tohto roka jemný pokles úrokov, na cenách prenájmov sa to môže prejaviť až o niekoľko rokov. V súčasnosti však vyššia ponuka na trhu, aj pre nižšiu predajnosť bytov, rast ich cien zabrzdila. Preto odborníci hovoria o akejsi cenovej stabilizácii.

Napriek súčasnej krehkej stabilite však existuje veľa ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť platiť veľa peňazí za bývanie, a to aj keby si vybrali menší byt. Preto pre nich ako jediná možnosť prichádza do úvahy štátom podporované nájomné bývanie.

Hoci sa bývalá vláda zaviazala do roku 2030 vybudovať 100-tisíc nájomných bytov, realita vyzerá inak. Vysoká inflácia, drahé stavebné materiály, ako aj extrémne dlho trvajúce stavebné povoľovacie procesy zabrzdili takmer na nulu výstavbu nových bytov. Pritom podľa analytikov chýba na Slovensku viac než 200-tisíc bytov.

Smutné štatistiky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa