A čím budeš, keď vyrastieš? Pýta sa učiteľka žiaka v dedinke na východe Slovenska. Ta jak šicke, Blavakom, ne? Starší vtip celkom presne ilustruje ekonomickú situáciu na Slovensku. Hlavné mesto dlhodobo budí dojem ekonomického raja s minimálnou nezamestnanosťou a vysokými platmi. Potvrdzujú to aj niektoré štatistiky, hoci podrobnejší pohľad na dáta hovorí niečo iné. Veľký problém sa ukazuje už pri základnej potrebe ako je bývanie.

Top región Európy

Paradoxné je, že Bratislava optikou Eurostatu nepatrí len k najbohatším slovenským regiónom, ale vysoko sa drží aj v rámci celej Európskej únie. Médiami občas prebehnú informácie o tom, ako vysoko je v parite kúpnej sily na obyvateľa. Podľa najnovších dát za rok 2021 je devätnástym najbohatším regiónom. Susedná Viedeň je na 23. priečke, nižšie sú aj Berlín, Madrid či Helsinky. Prvý je Luxemburg, piata Praha. Vysoko sa držia aj iné hlavné mestá postkomunistických štátov, napríklad dvanásta Bukurešť, trinásta Varšava a pätnásta Budapešť.

Sídelným mestám vlád a parlamentov pomáhajú v tejto štatistike veľké ekonomické rozdiely v rámci vlastných krajín a zaostávanie za vyspelejším západom. Regióny sa porovnávajú podľa fiktívnej meny, ktorá okrem nominálneho HDP sleduje aj cenovú hladinu. „Štandard kúpnej sily slúži pri medzinárodných porovnaniach na vyjadrenie objemu ekonomických súhrnných ukazovateľov. Zjednodušene vyjadruje, koľko menových jednotiek je nutné vynaložiť za určité množstvo tovaru a služieb v jednotlivých krajinách,“ vysvetľuje český štatistický úrad.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa