Ak by ste mali tú možnosť, vybrali by ste si rýchle dáta alebo presné dáta? Rozdiel medzi nimi totiž môže byť obrovský a úplne meniť interpretáciu diania v ekonomike. Obchodníci na finančnom trhu sa naháňajú za skorými dátami a bezvýhradne im veria. Čoskoro dostanú drahú lekciu.

Gravitácia predstavuje jednu z najzáhadnejších síl v našom vesmíre a stále sú mnohé otázky, na ktoré vedci stále hľadajú odpovede. Napríklad, zatiaľ čo gravitačný zákon je dobre známy, vedecká komunita ešte stále nedokáže vysvetliť, ako presne sa táto sila šíri medzi objektmi.
Neprehliadnite

Na trhu práve vznikla Schrödingerova recesia. Investori vidia, že recesia je, aj nie je

Centrálne banky a ekonómovia sú obozretnejší a z jedného zverejnenia nerobia hneď závery. Konštatovanie „počkáme si na ďalšie dáta“, sa zdá byť tým najrozumnejším prístupom. Čakanie však môže byť dlhé a záver prekvapivý.

Takto to bolo vždy, ekonomika je komplexný systém, ktorý sa meria len ťažko, a aby boli k dispozícii aspoň nejaké informácie, existuje prvý odhad a následne druhý (prípadne aj tretí), presnejší. V poslednom čase sa však často stáva, že druhý odhad hovorí niečo úplne iné, ako prvý. Čomu má potom človek veriť? Čím je to spôsobené?

Prekvapivé revízie dát sa pritom nedejú len v Spojených štátoch, ale aj v Británii či EÚ. V USA je kľúčovým ukazovateľom pracovný trh. Od neho sa totiž odvíja domáca spotreba, ktorá je kľúčovým ťahúňom ekonomiky. Najnovšie dáta tvorby pracovných miest vždy prinášajú aj revíziu prechádzajúcich dvoch mesiacov.

Revízie niekedy potvrdzujú predchádzajúci trend, teda dobré dáta za aktuálny mesiac sú doplnené lepšími dátami za prechádzajúce mesiace. To znamená, že ekonomika je na tom ešte lepšie ako sa čakalo.

Teraz je však možné pozorovať opačný trend. Augustový report z trhu práce priniesol pozitívne prekvapenie, vytvorilo sa 187 tisíc pracovných miest. To znamená, že o 18 tisíc viac, ako sa čakalo. Na druhej strane, dáta za jún a júl boli revidované spolu o 110 tisíc pracovných miest nadol. Tak potom v akom stave je pracovný trh?

Tento stav nie je ojedinelý, ale je trendom počas posledných mesiacov. Veľké revízie množstva pracovných miest smerom nadol sa väčšinou dejú počas recesie, alebo tesne pred ňou.

Americká centrálna banka Fed pritom hovorí, že trh práce je silný a robustný. Presnejšie dáta však hovoria opak a tento indikátor nie je jediný. Prieskum množstva voľných pracovných miest takisto priniesol negatívne revízie; voľných miest je o niekoľko stotisíc menej, ako sa predtým vypočítalo.

Ako môžu čísla tak "lietať"?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa