Keď Španielsko v júli preberalo predsednícku stoličku v Rade EÚ uviedlo, že sa zameria na štyri ciele: oživiť priemysel EÚ a posilniť strategickú autonómiu, podporiť sociálnu a hospodársku spravodlivosť a európsku jednotu. Medzi svoje priority Španieli zaradili aj pokrok v zelenej transformácii. Najnovšie potvrdzuje odklon od jadra. Belgičania, ktorí od januára prevezmú predsednícku štafetu sa od jadrovej energie chceli pôvodne takisto odkloniť, no v uplynulom období tieto plány prehodnotili.
Počas uplynulých šiestich mesiacov do španielskeho predsedníctva vkladali nádeje zástupcovia automobilového priemyslu, ktorí žiadali zmiernenie prísnej emisnej normy Euro 7. Osem členských krajín vrátane Slovenska požadovalo v tomto smere od európskych inštitúcií reálnejší prístup. Dúfali, že pod vedením Španielska dôjde ku kompromisu, čo sa nakoniec aj stalo.
Václav Cílek: Slovenská energetika je ako jedna z mála na svete na ceste k nízkoemisnej
Úplne opačný prístup ako Slovensko však Španielsko razí v oblasti jadrovej energetiky. Pár dní pred koncom roka potvrdilo, že na plánoch s ukončením činnosti jadrových elektrární v krajine nebude nič meniť. Proces uzatvárania siedmich jadrových reaktorov má odštartovať v roku 2027. Po roku 2035 by španielska energetika mala fungovať úplne bez jadra.
Nemci neradi priznávajú, že po odstavení jadra sa bez uhoľných elektrární nezaobídu
Životnosť elektrární Španieli nepredĺžia
Španielsko uviedlo svoj prvý jadrový reaktor do činnosti v roku 1968. Odvtedy postupne pribúdali ďalšie. V súčasnosti sedem existujúcich reaktorov vyrába približne pätinu elektriny, ktorú Španieli spotrebujú. V uplynulých rokoch politici v krajine opakovane otvorili otázku predĺženia životnosti reaktorov.
V roku 2011 španielsky parlament zrušil zákonné ustanovenie, ktoré obmedzovalo prevádzkovú životnosť jadrovej elektrárne na 40 rokov. Španieli následne odsúhlasili predĺženie životnosti o 20 rokov.
V predlžovaní životnosti chcela pred júlovými parlamentnými voľbami pokračovať súčasná opozícia. Líder konzervatívnej Ľudovej strany Alberto Núñez Feijóo voličom sľuboval: „Moja vláda zvráti plánované vyraďovanie prevádzky a predĺži životnosť našich jadrových elektrární.“ Odvolával sa na to, že nie je možné odpojiť 21 percent inštalovanej energie bez toho, aby také isté množstvo okamžite nahradili obnoviteľné zdroje. Varoval, že v prípade, ak sa Španielsko odstrihne od jadra, budú ceny energií rásť.
Vládna koalícia pod vedením premiéra Pedra Sanchéza však už s takýmto scenárom nepočíta. Španielska vláda socialistov sa chce v oveľa väčšej miere spoliehať na obnoviteľné zdroje, na slnko a vietor.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?