Budúcnosť potravín je veľkým otáznikom. Aktuálne sa v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine hľadajú riešenia, ako zabezpečiť dostatok plodín pre ľudí aj stravu pre hospodárske zvieratá. Medzi strategické plodiny patrí aj sója. Jej pestovanie na Slovensku rastie každý rok.
Okrem sójových výrobkov sa v Európskej únii (EÚ) sója vo veľkom využíva pre výkrm zvierat. Prináša benefity aj pre pôdu. Zvyšuje jej kvalitu aj produkciu následne pestovaných rastlín. Navyše pôdu obohacuje o dusík, čo v súčasnej kríze hnojív nahráva jej využitiu - znižuje potrebu používať umelé hnojivá.
Pred pár rokmi sa Slovensko pridalo k takzvanej deklarácii o sóji a zaviazalo sa zvyšovať jej výmery na území členských krajín EÚ. Pestovateľské podmienky na Slovensku vraj patria k tým najlepším. Výmera sa preto v posledných rokoch výrazne zvýšila. V roku 2017 bolo vysiatych približne 44-tisíc hektárov, v roku 2021 už 64-tisíc.
„V roku 2020 bola upršaná jeseň a pre dážď sa posunuli práce na poliach aj zakladanie novej úrody na rok 2021. Oziminy sa vtedy zasiali v menšom množstve, zasialo sa menej repky a pšenice. Poľnohospodári voľnú plochu museli vysiať inými plodinami, zasiali preto viac kukurice, slnečnice a sóje,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
„Vidíme to veľmi pozitívne a sme jedna z mála krajín, ktorá ide v súlade s plánom EÚ o rozširovaní a produkcii bielkovinových krmív,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marian Uhrík.
Sója je cenným a lacným zdrojom kvalitných bielkovín. V rámci sveta je po kukurici, pšenici, ryži štvrtou najpestovanejšou plodinu. Najväčší producenti sú USA, Brazília, Argentína. Po palmovom oleji je druhou najvýznamnejšou svetovou olejninou.
Domáci spracovatelia
Zväz dlhodobo pracuje na sebestačnosti domáceho zdroja sóje, navyše s benefitom, pretože ide o zdroje bez genetickej modifikácie (GMO). Pestovanie sóje podporuje aj štát. Sója si však vyžaduje špecifické pôdne podmienky a klímu. Aj preto je viac ako polovica osevných plôch situovaná na východoslovenskej nížine.
Na Slovensku však chýbajú spracovateľské závody. Sója sa vo veľkom vyváža, a to až 65 percent. Najväčší spracovateľ- firma Gamota JR - je sesterskou spoločnosťou skupiny Gamota, ktorá pôsobí v oblasti poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a chovu rýb. Firma vznikla v roku 2011.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?