Slovenskú ekonomiku v najbližších rokoch nečaká veľa dobrého. Zahraniční investori vidia svoje vyhliadky podobne negatívne ako pred príchodom pandémie. Neisté obdobie spojené s dovtedy nevídanými lockdownami krajina nakoniec zvládla. Pomohlo najmä spustenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Európskej centrálnej banky. Tentoraz však vzpruha v podobe neobmedzeného množstva lacných peňazí nepríde. Roky nakopené problémy bude musieť riešiť vláda.

Vážnosť súčasnej situácie ilustruje najlepšie odpoveď na jednoduchú otázku: Vybrali by ste si dnes Slovensko znovu ako cieľovú krajinu pre svoju investíciu? V prieskume od Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory odpovedal každý štvrtý respondent NIE. Takto pesimisticky zahraničný kapitál svoje pôsobenie v krajine ešte nevidel. V najťažších časoch pandémie negatívna odpoveď zaznela od každého piateho respondenta.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora oslovila 101 spoločností. Väčšinou ide o firmy ovládané nemeckým a rakúskym kapitálom. Svoj názor vyjadrili aj investori z Francúzska a ďalších európskych krajín.

Prekvapivo zlá nálada

Slováci si vážnosť situácie príliš neuvedomujú. V domácom priemysle za posledných pár rokov zaniklo 58-tisíc pracovných miest. Napriek tomu si to všimol málokto. Väčšina ľudí si našla zamestnanie v iných odvetviach ekonomiky a nezamestnanosť je stále na historicky nízkych úrovniach. Zároveň aj samotné firmy tento rok vidia pozitívne. Súčasnú hospodársku situáciu hodnotí ako dobrú 34 percent respondentov, uspokojivú 60 percent a zlú len šesť percent.

Firmy majú vážne obavy pri pohľade do vzdialenejšej budúcnosti. V nasledujúcich rokoch zlepšenie svojej situácie očakáva dvanásť percent podnikov, stav bez zmien 38 percent a zhoršenie 50 percent.

Podobne pesimistické boli firmy naposledy pred príchodom pandémie. V tom čase nikto nevedel odhadnúť dôsledky popretŕhaných obchodných reťazcov. Negatívne vnímanie budúcnosti tak nebolo veľkým prekvapením. No dnes je. Ekonomika má už pravdepodobne za sebou obdobie vysokej inflácie a drahých energií. Európska centrálna banka už o pár mesiacov začne znižovať základnú úrokovú sadzbu. Zlacňovanie úverov v eurozóne podporí dopyt po výrobkoch s označením „Made in Slovakia“.

Pesimistickí naladení investori

Väčšina zahraničných investorov takto optimisticky svoju budúcnosť nevidí. Až 57 percent účastníkov prieskumu vníma ako jednu z najväčších hrozieb pokles dopytu. Tieto obavy sa môžu aj nemusia naplniť. Problémom je, že mnohým podnikom bude nanič aj prípadný rast objednávok. Na realizáciu väčšieho počtu zákaziek totiž nemajú ľudí.

Práve nedostatok kvalifikovaných zamestnancov respondenti vnímajú ako najväčšiu prekážku ďalšieho rozvoja počas nasledujúcich dvanástich mesiacov. Pre tento faktor musí až 54 percent podnikov aktuálne obmedzovať výrobu alebo poskytovanie služieb. „V súčasnosti zadáte personálnej agentúre požiadavku na nových ľudí. Reálne ich dostanete o šesť až deväť mesiacov,“ hovorí Markus Halt, zastupujúci výkonný riaditeľ Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

Zamestnávatelia už viac ako rok doplácajú na súboj politikov o voličov. Práve snaha o získanie ich hlasov spôsobila, že ľudia môžu odísť do predčasnej penzie po odpracovaní štyridsiatich rokov. Využitie tejto možnosti je spojené so zákazom pracovať. Firmy preto prišli už o desaťtisíce kvalifikovaných ľudí. Súčasná vláda ako kompenzáciu sľúbila ľahšie prijímanie ľudí z krajín mimo Európskej únie. Či to reálne pomôže, bude možné vyhodnotiť najskôr až koncom tohto roka.

Zvýšené riziká pre rozvoj

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa