Výnosy desaťročných slovenských dlhopisov signalizujú vážny problém. Finančné trhy považujú pôžičky slovenskej ekonomike za rovnako rizikové ako úvery južnému krídlu eurozóny. Ide pritom o najmenej zodpovedne hospodáriace krajiny, ktoré v minulosti boli podľa prvých písmen ich názvov (Portugalsko, Taliansko, Grécko, Španielsko) označované nelichotivou skratkou PIGS – prasiatka – a aj dnes majú oveľa vyššie verejne dlhy ako Slovensko.
Lenže vo štvrtok večer boli výnosy desať ročných portugalských dlhopisov 3,572 percenta, španielskych 3,941 percenta, gréckych 4,210 percenta a talianskych 4,906 percenta Slovenské cenné papiere ukončili vo štvrtok obchodovanie s ročnou sadzbou 4,130 percenta. Investori ich považujú za rizikovejšie ako portugalské alebo španielske. Oproti gréckym sú výnosy slovenských cenných papierov nižšie len o pár stotín percentuálneho bodu. Jedine Taliani sú na tom stále o dosť horšie ako Slováci.
Drahé úvery budú drahšie
Nejde o ojedinelý výkyv. Finančné trhy už niekoľko mesiacov neveria slovenskej ekonomike. Pri hodnotení jej budúcnosti sú momentálne výrazne ešte prísnejšie ako ratingové agentúry. Slovensko má totiž stále výrazne lepšiu investičnú známku ako Grécko. No v prípade pokračovania zlého spravovania verejných financií to nemusí dlho platiť.
Hospodársky vývoj v jednotlivých štátoch hodnotia tri veľké agentúry. Všetky sú len krok od zhoršenia známky výkonu slovenskej ekonomiky. Aktuálne hodnotenia sú konkrétne: Standard and Poor's: A+, negatívny výhľad, Moody's: A2, negatívny výhľad, Fitch Ratings: A, negatívny výhľad. Prípadný pokles o jeden stupeň bude mať nepríjemné následky. „Od hodnotenia krajiny sa odvíja hodnotenie bánk. Zhoršenie ratingu im zvýši náklady na nové finančné zdroje. Výsledkom budú drahšie úvery pre domácnosti aj firmy,“ upozorňuje Tibor Lörincz, analytik Tatra banky.
Pred pár dňami zdražili pôžičky na bývanie tri veľké finančné domy. Najväčšia banka, Slovenská sporiteľňa, posunula sadzby dokonca k hranici piatich percent. Prípadné zhoršenie ratingu slovenskej ekonomiky prinúti k zdražovaniu aj menšie domáce banky. Práve tie stále držia úrokové sadzby na relatívne nižších úrovniach.
V eurozóne sa v auguste 2023 predávali hypotéky za priemerný ročný úrok 3,88 percenta. Na Slovensku bola sadzba o niečo vyššia a dosiahla hodnotu 3,95 percenta. V tom istom mesiaci si grécke domácnosti požičiavali za ročný úrok 4,22 percenta a talianske za 4,29 percenta. Práve k tejto hranici sa v najbližších mesiacoch posunie slovenský priemerný úrok. V prípade ignorovania konsolidácie zo strany novej vlády môže už v budúcnosti atakovať hodnotu piatich percent.
Konsolidácia bude ťažká
Z ekonomického pohľadu bude hrať už štvornásobný premiér Robert Fico s najhoršími kartami vo svojej politickej kariére. Na rozdiel od svojej druhej vlády sa nebude môcť spoľahnúť na lacné peniaze od Európskej centrálnej banky. „Krajine reálne hrozí, že si nebude vedieť na finančných trhoch požičať dostatok peňazí,“ upozorňuje T. Lörincz. Okrem financovania vysokého deficitu musí Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity počas najbližších dvoch rokov splatiť aj značnú časť starých dlhov. Odhadom pôjde o astronomickú sumu blížiacu sa k dvadsiatim miliardám eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?