Od januára 2025 Ukrajina nepredĺži zmluvu s ruskou stranou na tranzit plynu cez svoje územie. Túto informáciu potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bruseli, čo vyvolalo ostrú diskusiu so slovenským premiérom Robertom Ficom. Pre Slovensko to znamená zmeny v zásobovaní, keďže bude odkázané na drahšie alternatívne trasy. Veľmi nepomôže ani výnimka udelená USA v rámci sankcií voči ruskej Gazprombank, pretože balkánska trasa na dovoz plynu je tiež nákladnejšia než doterajší tranzit cez Ukrajinu.
Alternatívne trasy sú drahšie
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už počíta s využitím alternatívnych trás. Hlavnou možnosťou je preprava plynu z Nemecka cez Českú republiku, kde má Slovensko zakúpenú dostatočnú prepravnú kapacitu. Alternatívou je tiež južná balkánska trasa cez plynovod Turk Stream, ktorý vedie cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Tento plynovod môže zabezpečiť dodávky ruského plynu, ale aj plynu z Azerbajdžanu.
Ak bude Slovensko od januára využívať len alternatívne trasy, náklady na tranzit vzrastú pre SPP o minimálne 140 miliónov eur ročne. Celkovo to bude pre všetky slovenské firmy, ktoré obchodujú s plynom, okolo 220 miliónov eur. Tento nárast spôsobia vyššie tranzitné poplatky. Čím je totiž plynovod dlhší, tým je aj preprava plynu drahšia.
Keďže región strednej Európy je závislý od dodávok ruského plynu, každé narušenie trhu zvýši ceny komodity na burzách. Na to upozorňuje SPP už mesiace. Plynári síce majú uzavretú zmluvu o dodávkach plynu do roku 2034, ale rozhodnutie Ukrajiny neobnoviť zmluvu medzi Naftogazom a Gazpromom od januára 2025 znemožní prepravu komodity cez ukrajinské územie.
Fico sa na samite EÚ nezhodol so Zelenským na tranzite plynu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?