Hoci stavebníctvo patrí v Európe k rozhodujúcim odvetviam pre úspešný prechod smerom k bezemisnému a trvalo udržateľnému rozvoju, v posledných rokoch zaznamenáva prepad. Stavbárov vrátane slovenských netrápi len inflácia, vysoké ceny práce a drahé stavebné materiály, ale aj nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Stavebníctvo totiž stratilo atraktivitu pre mladú generáciu, ktorá hľadá nové kariérne príležitosti.

Študentov stavebníctvo neláka

Situácia v stavebníctve je pre nedostatok kvalifikovaných remeselníkov kritická. Hoci stredné odborné školy so zameraním na stavebníctvo získavajú nových študentov, väčšina absolventov ide pracovať do iného odvetvia alebo do zahraničia. Podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) na Slovensku tvorí ich podiel 90 percent. Situácia je však kritická aj v Rakúsku, kde už niektoré študijné odbory, napríklad pre murárov, zatvorili úplne.

Ak chce Slovensko udržať krok s okolitými štátmi, podľa zamestnávateľov sú potrebné zásadné systémové opatrenia. „Súčasný stav je alarmujúci. Hrozí nám, že slovenské stavebníctvo, tak ako ho poznáme, do niekoľkých rokov úplne zmizne,“ varuje prezident zväzu Pavol Kováčik.

Okrem vzdelávania je nevyhnutné, aby sektor prešiel transformáciou k priemyselnej stavebnej výrobe, ktorá zahŕňa aktívne využívanie veľkých dát, zapájanie automatizácie a robotizácie do výrobných procesov, prefabrikáciu a ďalšie moderné trendy. „V opačnom prípade nielenže neudržíme krok so zahraničím, no zároveň ani nebudeme môcť motivovať mladých k štúdiu týchto odborov.“

Veľa voľných pracovných miest

Na pracovnom trhu je podľa aktuálnych údajov až 83-tisíc voľných pracovných miest, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť. Akútny nedostatok pracovníkov je prakticky vo všetkých odvetviach hospodárstva – stavebníctvo nie je výnimkou.

Podľa odhadov zväzu v stavebníctve chýba približne 15- až 20-tisíc kvalifikovaných ľudí a tento počet bude narastať. Zhoršuje sa tiež veková štruktúra. Každý rok totiž narastá počet pracovníkov v preddôchodkovom veku.

„Masívny odchod našich pracovníkov do predčasných dôchodkov koncom minulého roka ešte viac prehĺbil nedostatok ľudí v slovenskom stavebníctve,“ zdôrazňuje P. Kováčik s tým, že stavebníctvo bolo pred dvadsiatimi rokmi spoločnosťou vnímané ako neperspektívne, zaprášené a zablatené odvetvie a motivácia ľudí ísť pracovať do tohto sektora bola minimálna. Aj preto je cieľom ZSPS propagácia stavebníctva ako moderného, perspektívneho a potrebného odvetvia.

Strácame stavebných pracovníkov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa