Viac ako tri roky trvalo, kým sa miera inflácie v eurozóne vrátila k cieľu Európskej centrálnej banky. V septembri zaznamenala pokles na 1,8 percenta a potvrdila, že rast cien už nie je pre ekonomický blok problém.

Eurozóna nie je homogénny ekonomický celok. Platí to aj pre infláciu. Slovensko bola jedna z najviac postihnutých krajín, čo sa týka rastu cien. Bolesť Slovákov sa v tomto smere nekončí. Kým miera inflácie v eurozóne je aktuálne pod dvomi percentami, na Slovensku je 2,9 percenta.

Budúci rok sa pre zvýšenie daní nožnice ešte viac roztvoria. Slovenská inflácia sa nebude približovať, ale vzďaľovať európskej inflácii. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje budúcoročnú infláciu na úrovni piatich percent.

Slovenské ceny tak budú ďalej razantne dobiehať ceny v eurozóne a na budúci rok voči nim vzrastú približne o 3,5 percenta. Už teraz je pritom Slovensko jedna z najdrahších východoeurópskych krajín, keď domáca cenová úroveň dosahuje 89 percent hodnoty Európskej únie, hovorí štatistika komparatívnej cenovej hladiny výdavkov na spotreby domácností.

V budúcom roku sa Slovensko stane drahšie ako Česko a potenciálne drahšie ako Slovinsko. Na konci budúceho roka sa tak môže byť rovnako drahé ako Španielsko a z východoeurópskych krajín jeho cenovú úroveň pre domácnosti prevýši iba Estónsko.

Ceny na Slovensku budú rásť, no v rovnakom čase sa ekonomický rast zníži. Prvé odhady hovoria, že konsolidácia verejných financií si vyžiada stratu jedného percentuálneho bodu rastu HDP. V skutočnosti však momentálne nikto nevie presne odhadnúť, aké vplyvy nové dane prinesú, najmä daň z finančných transakcií. Riziko je na strane ešte nižšieho ekonomického rastu, keďže Slováci patria medzi krajiny s najnižšou mierou úspor v eurozóne.

Dáta za rok 2022 hovoria, že priemerné miera úspor v Únii bola takmer 13 percent hrubého disponibilného príjmu. Na Slovensku však bola iba päť percent, čo je jedna z najnižších mier v EÚ. Napríklad v Česku bola miera úspor 16 percent. Ukazuje to, že rozpočty slovenských domácností sú napnuté a ich ďalšie zaťaženie sa premietne do nižšej spotreby.

Pritom už teraz je Slovensko krajinou s najnižším disponibilným príjmom na obyvateľa v eurozóne. Slovenské domácnosti tak čaká ďalšie ťažké obdobie.

Na ilustračnej snímke bratislavský downtown a jeho okolie
Neprehliadnite

Slovák si sporí na byt najdlhšie z celej EÚ. Situácia bude ešte horšia