Ekonomické údaje za posledné kvartály ukazujú, že priemerná mzda na Slovensku postupne rastie. V prvom štvrťroku 2024 medziročne stúpla o 120 eur, na 1 447 eur. Po zohľadnení vplyvu inflácie reálna mzda v úvode roka stúpla o 5,6 percenta. Ide o tretí najvyšší rast za posledných pätnásť rokov. Slovenské mzdy v súčasnosti ťažia z doznievajúceho vplyvu vysokej inflácie.
Prudký rast cien v prvej fáze zvýšil zisky zamestnávateľov. „Na napätom trhu práce sa však tieto inflačné zisky zamestnávateľov postupne rozpúšťajú vo vyšších mzdách zamestnancov,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Reálne mzdy počas predchádzajúcich dvoch rokov klesali. V roku 2022 sa znížili o 4,5 percenta a v roku 2023 o 0,7 percenta. Tento rok má byť situácia iná. „V priemere za celý rok očakávame, že nominálna mzda by mala vzrásť o približne osem percent. Keďže inflácia tento rok spomalí z minuloročných dvojciferných úrovní pod tri percentá, reálne mzdy by si mali pripísať pomerne citeľné zrýchlenie, a to až o päť percent,“ prognózuje Ľ. Koršňák. Zamestnanci si tak za svoje platy budú môcť konečne nakúpiť podobné množstvo tovarov a služieb ako pred príchodom vysokej inflácie v roku 2021.
Ignorované riziko
Konkurencieschopnosť značnej časti slovenskej ekonomiky je stále postavená na cenovo dostupnej pracovnej sile. Ukazuje to napríklad porovnanie celkovej hodinovej ceny práce od Európskeho štatistického úradu (Eurostat). No po tom, ako firmy prídu o mimoriadne zisky vytvorené vysokou infláciou, začne rast platov spomaľovať. Následne bude možné ťahať rast miezd len zvyšovaním produktivity práce. Problém je, že slovenskí vládni politici to vidia inak a rast platov sa snažia zabezpečiť zvyšovaním rôznych príplatkov.
Firmy profitujúce z lacnej pracovnej sily prirodzene hľadajú krajiny s lacnou pracovnou silou. V súčasnosti sú najnižšie mzdové náklady v Rumunsku a Bulharsku. Lenže v obidvoch krajinách je nezamestnanosť pod úniovým priemerom. Nie je v nich preto úplne jednoduché otvoriť výrobu a platiť zamestnancom nízke mzdy. To sa však v budúcnosti zmení. Európska únia sa v najbližších rokoch plánuje rozšíriť o nových členov. Firmám profitujúcim najmä z lacnej pracovnej sily sa otvoria nové možnosti na presun výroby. Slovensko preto musí hľadať odpoveď na otázku, ako zvýšiť produktivitu miestnych firiem. Dlhodobé riešenia spočívajú napríklad v lepšom prepojení univerzít a fabrík, prípadne v náboroch kvalifikovanej pracovnej sily.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?