Upozorňovanie na zlé hospodárenie krajiny je už miestnym mediálnym evergreenom. Slovenský verejný dlh minulý rok dosiahol 56 percent HDP. Ide o štrnástu najvyššiu hodnotu v rámci 27-člennej Európskej únie. Táto úroveň je stále dosť vzdialená od priemeru eurozóny – 88,6 percenta HDP. Hranicu sto percent prekonalo až päť európskych krajín.

Tvrdé dáta na prvý pohľad nevyzerajú príliš dramaticky. Lenže vyjadrené v peniazoch sú záväzky krajiny tesne nad sumou 68 miliárd eur. Po prepočítaní na bývalé slovenské koruny ide o viac ako dva bilióny. Pred dvadsiatimi rokmi si málokto vedel predstaviť takto veľký verejný dlh. Slovensko vstupom do Európskej únie získalo prístup k obrovským finančným prostriedkom.

Prvé náznaky problémov

Každá pôžička má jednu zásadnú nevýhodu. Dlžník ju musí splatiť aj s úrokmi. Slovensko v roku 2021 len na úrokoch veriteľom zaplatilo 657 miliónov eur, tento rok to má byť takmer 1,3 miliardy eur a v roku 2026 až 2,2 miliardy eur. Prudký nárast nie je výsledkom prognostických výpočtov nezávislých inštitúcií. Spomínané údaje sú zo schváleného rozpočtu na roky 2024 až 2026. Tento dokument bol vypracovaný na ministerstve financií už pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SD).

Slovensko bude každý rok míňať obrovské peniaze na splácanie úrokov z nabraných dlhov. Bude sa to diať v krajine, ktorá stále nemá dokončenú diaľničnú sieť alebo nemocnicu v hlavnom meste. Zároveň bremeno splácania dlhov dopadne na čoraz staršiu populáciu. Za produktívne obyvateľstvo sa zvyknú označovať ľudia vo veku od 20 do 64 rokov. Neproduktívna – dôchodková éra sa začína od 65 rokov a vyššie. V roku 2004 na jedného dôchodcu v priemere pripadalo 5,4 obyvateľa v produktívnom veku. Minulý rok to bolo 3,4 a v roku 2048 to bude len 1,9 obyvateľa. Pokles produktívnej populácie prinesie pomalší hospodársky rast. Zároveň nárast počtu starších občanov výrazne zvýši náklady na zdravotníctvo a sociálne služby. V takto nastavenom prostredí bude splácanie vysokých dlhov extrémne náročné.

Ohrozené súkromné dôchodky

Parlament vo štvrtok schválil nové znenie výdavkových limitov. Tie sú plne v súlade s pravidlami platnými pre celú Európsku úniu. No oproti predchádzajúcej národnej verzii sú o dosť miernejšie a umožňujú rôzne účtovné triky. Súčasná koalícia môže napríklad konsolidovať znížením odvodov do druhého piliera. „Vláda sa určite pokúsi obrať ľudí o peniaze v druhom pilieri,“ varuje opozičný poslanec za SaS Marián Viskupič.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa