„Vysoká škola nič neznamená,“ je obľúbené tvrdenie na sociálnych sieťach. V skutočnosti je však v rozpore s oficiálnymi štatistikami o výške platov na základe dosiahnutého vzdelania.

Slovák s vysokoškolským diplomom má v priemere o 56 percent vyšší plat ako človek s maturitou. Zároveň ľudia so stredoškolským vzdelaním majú v priemere o osemnásť percent vyšší príjem oproti ľuďom so základným vzdelaním alebo výučným listom. Za posledné roky sa však spomínané rozdiely zmenšujú.

Najnovšie údaje OECD za rok 2021 naznačujú zaujímavý obraz. Od roku 2014 plat zamestnanca so základným vzdelaním alebo výučným listom vzrástol o 61 percent, maturanta o 47 percent a vysokoškoláka len o 37 percent. „Vysokoškolsky vzdelaným zamestnancom rastú platy pomalšie ako ľuďom s nižším vzdelaním,“ konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy.

Rozdiel sa bude zmenšovať

Za tento vývoj môže viacero faktorov. Slovenské vysoké školy slabo reagujú na potreby firiem a absolventi humanitárnych vied sú nútení prijať aj slabšie platené práce. Ľuďom s nižším vzdelaním zas pomohol štát. „Od roku 2014 do roku 2021 vzrástla minimálna mzda o 77 percent a priemerná o 56 percent,“ dodáva Inštitút pre stratégie a analýzy. Platy najslabšie platených ľudí tlačia smerom nahor politici. Súčasná koalícia zmenila vzorec výpočtu minimálnej mzdy a koncom volebného obdobia má začínať na sume tisíc eur v hrubom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa