Očakávaná celková úroda husto siatych obilnín na úrovni 2,7 milióna ton by mala byť v porovnaní s minuloročnou definitívnou úrodou o takmer 460-tisíc ton nižšia. Na medziročnom poklese nad štrnásť percent sa podieľalo najmä výrazné zníženie pestovateľskej výmery pšenice. Celková osiata plocha husto siatych obilnín bola takmer 507-tisíc hektárov, čo je o 43-tisíc hektárov menej ako vlani. Medziročný pokles osiatych plôch je na úrovni 7,8 percenta.

„Zverejnené údaje potvrdzujú opakujúci sa trend vplyvu osiatej výmery na celkovú produkciu, keď poľnohospodári reagujú najmä na vývoj cien na svetových a európskych trhoch a uprednostňujú pestovanie plodín s vyššou, rentabilnejšou cenou,“ uviedol Tomáš Boháček, analytik 365.bank. Koncom minulého roka klesala na svetových trhoch najmä cena pšenice. Výsledkom je zníženie výmery osiatej plochy na slovenských poliach. Rovnako tak úroda repky olejnej by mala medziročne poklesnúť o 22 percent. Zozbierať by sa jej malo takmer 420-tisíc ton, pri očakávanom výnose 2,95 tony z hektára. Vyplýva to z prvého odhadu úrody, ktorý na základe informácií zozbieraných k 20. júnu 2024 spracoval Štatistický úrad SR.

„Vplyv na cenový vývoj na Slovensku bude podľa nášho názoru mierny, rásť by mohli najmä ceny chlebovín a biopalív, čo by sa mohlo prejaviť na jeseň, keď budú známe konečné úrovne produkcie obilnín a repky,“ dodáva T. Boháček. Potravinová inflácia tak bude mať na domáci rast cien stále vyšší vplyv a po neklesajúcich cenách vajec a syrov, príde pravdepodobne aj k rastu cien pečiva.

Pokles pestovateľských výmer pšenice

Priaznivé počasie minulý rok podporilo úrodnosť a výnosy z hektára všetkých obilnín tak významne prekročili priemery posledných piatich rokov. Teplé jarné počasie aj tento rok síce umožnilo skoršie dozrievanie obilnín aj repky, ale intenzívne zrážky a striedanie teplôt pred tohtoročnou žatvou môžu nakoniec ovplyvniť celkovú úrodu. Aj keď poľnohospodári očakávajú medziročný pokles úrody, výnosy z hektára by pri odhadovaných plodinách s výnimkou jačmeňa a repky mali prekročiť priemery za posledných päť rokov.

Najčastejšie pestovaná obilnina na Slovensku, pšenica, ktorá tvorí viac ako dve tretiny plôch husto siatych obilnín, sa v tomto roku pestuje na ploche 349-tisíc hektárov. Ide o výrazný pokles výmery v porovnaní s minulým rokom – takmer o štrnásť percent. Priemerný hektárový výnos by mal dosiahnuť 5,65 tony pšenice z hektára, čo je menej ako v roku 2023, kedy výnosy dosiahli úroveň 6,12 tony z hektára. Je to však o 4,8 percenta vyšší výnos, ako je päťročný priemer. Celková úroda pšenice by tak mala atakovať takmer 2 milióny ton.

Celková úroda druhej najpestovanejšej husto siatej obilniny, jačmeňa, by mala dosiahnuť 637-tisíc ton, čo je o 5,6 percenta viac než vlani. Bude to dôsledok medziročne väčšej osiatej plochy, ktorej výmera je vyššia takmer o dvanásť percent. Priemerná očakávaná produkcia päť ton z hektára jačmeňa je o 0,3 tony nižšia ako vlaňajšia úroveň a súčasne je približne na úrovni päťročného priemeru.

Výrazne vyššia úroda ovsa a tritikale

Vyššie úrody sa očakávajú pri ovse a tritikale. Úroda ovsa by v tomto roku mohla dosiahnuť 35,4 tisíca ton, čo je o 74 percent viac ako v minulom roku. Výrazný nárast úrody je zapríčinený nárastom osiatych plôch o takmer 21 percent na niečo nad 12-tisíc hektárov. Očakávaný výnos je 2,9 tony z hektára. Má byť vyšší ako vlaňajší aj päťročný priemer.

Podobný nárast očakávame aj pri tritikale, ktorého výmera medziročne porastie o takmer dvadsať percent nad úroveň 10-tisíc hektárov. Celková produkcia tejto obilniny by mala dosiahnuť úroveň takmer 43-tisíc ton, čo je medziročný nárast o 44 percent. Tento nárast produkcie je výsledkom zvýšenia osiatej výmery a rovnako tak nárastu výnosov z hektára, ktorý prevýši vlaňajšiu úroveň ako aj päťročný priemer a dosiahne úroveň 4,17 tony z hektára.

Osevná plocha raže sa medziročne výrazne znížila z takmer 12-tisíc na niečo nad 8-tisíc hektárov. Očakávaná výška úrody je takmer 33-tisíc ton, čo predstavuje 93 percent hodnoty vlaňajšej produkcie. Očakávaný výnos 3,94 tony z hektára je vyšší v porovnaní s minulým rokom aj päťročným priemerom.

Očakávaná celková úroda repky olejnej je na úrovni 420-tisíc ton, čo predstavuje 78 percent úrovne produkcie z minulého roka. Z časti za to môže štvorpercentný pokles osevných plôch. Hlavným dôvodom je zníženie hektárového výnosu o 2,95 tony, čo je medziročný pokles o osemnásť percent a o 0,2 tony menej oproti päťročnému priemeru.

Tritikale
Hybridná obilnina, ktorá vznikla krížením pšenice (Triticum) a raže (Secale). Toto kríženie bolo prvýkrát úspešne vykonané koncom 19. storočia a tritikale sa odvtedy vyvíjalo a zdokonaľovalo s cieľom skombinovať vysoký výnos a kvalitu zrna pšenice s odolnosťou a schopnosťou rásť v menej priaznivých podmienkach, ktoré poskytuje raž. Tritikale má niekoľko výhod vrátane odolnosti voči chorobám a škodcom, vysokej výnosnosti, dobrých nutričných hodnôt a schopnosti rásť na menej úrodných pôdach a v náročnejších klimatických podmienkach. Používa sa hlavne ako krmivo pre dobytok, no môže byť tiež použitý v potravinárstve na výrobu chleba, cereálií a iných pekárskych výrobkov, čím sa stáva cennou plodinou v oblastiach, kde pestovanie iných obilnín môže byť problematické.

Ďalšie dôležité správy

Nároky spotrebiteľov stúpajú. Zemiaky už nekupujeme vo veľkých vreciach, neskladujeme ich v pivnici. Kupujeme ich po celý rok a vyberáme si.
Neprehliadnite

Kam miznú zemiaky? Ročne spotrebujeme priemerne 50 kíl na osobu, kedysi to bolo 90 kíl