V roku 2020 vyrobila EÚ po prvýkrát viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov ako z fosílnych palív. V roku 2021 a 2022 však musela páliť toľko uhlia ako už roky nie. Inak by hrozil nedostatok elektrickej energie. Našťastie sa však zdá, že to bol extrém a nie obrat trendu. Dopyt po uhlí klesá, obnoviteľné zdroje totiž dávajú nielen ekologický, ale aj ekonomický zmysel.
Návrat uhlia na výslnie netrval dlho. Jeho cena klesá, nahrádza ho slnko a vietor
So stúpajúcim podielom obnoviteľných zdrojov by sa mala elektrická energia stať nielen čistejšou, ale aj lacnejšou. Prvým dôvodom budú nižšie emisie oxidu uhličitého, z čoho vyplýva nižšia potrebe nakupovať emisné povolenky. Ide o veľké peniaze.
Koľko sa dá ušetriť nižšími emisiami
Emisie oxidu uhličitého pri výrobe jednej kWh elektrickej energie sú dnes na úrovni približne 334 gramov (prepočítaný priemer na celú EÚ), čo je o polovicu menej ako v roku 1990 (641 gramov). Spotreba krajín sa počíta v TWh (milión MWh). Slovensko ročne potrebuje približne 30 TWh, celá EÚ 2 785 TWh.
Ak sa na jednu TWh vyprodukuje 334-tisíc ton oxidu uhličitého a jedna tona povoleniek stojí približne 100 eur, len tieto náklady stoja elektráreň 33,4 milióna eur. V prepočte na slovenskú spotrebu ide o miliardu eur; na úrovni EÚ je to viac ako 90 miliárd eur. Je teda zrejmé, že zvyšovaním podielu obnoviteľných zdrojov sa dajú ušetriť peniaze.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?