Juraj Slafkovský patrí bezpochyby k najlepším hokejistom. Je hviezdou reprezentácie i klubu Montreal Canadiens. Tomu zodpovedajú aj peniaze, ktoré zarába. V klube, ktorý ho v roku 2022 draftoval z prvého miesta, sa dohodol na novom osemročnom kontrakte. Celkovo by mal zarobiť 60,8 milióna dolárov, čo v priemere znamená 7,6 milióna dolárov ročne.

Podľa medializovaných informácií ide o najvyšší priemerný zárobok slovenského hokejistu v histórii. Pre porovnanie, Zdeno Chára a Marián Gáborík mali v najlepších časoch priemernú ročnú mzdu len o čosi nižšiu, konkrétne 7,5 milióna dolárov.

Slovenskí futbaloví fanúšikovia povzbudzujú pred zápasom E-skupiny Belgicko - Slovensko na ME vo futbale vo Frankfurte v pondelok 17. júna 2024. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Osem príkladov, ako športové nadanie premeniť na úspech v biznise

Porovnávať nominálne zárobky je však ekonomicky nepresné. Dôvodom je inflácia, ktorá znižuje kúpyschopnosť zarobenej sumy. Práve po zohľadnení rastu cien zarobili Chára aj Gáborík viac než nová hokejová hviezda.

Zdeno Chára uzavrel kontrakt v roku 2006. Jeho priemerný nominálny ročný zárobok bol 7,5 milióna dolárov. V roku 2011, dokedy bol Chárov kontrakt nastavený, bola kúpyschopnosť tejto sumy už „iba“ 6,7 milióna dolárov. Nominálne videl na zmluve 7,5 milióna dolárov aj Marián Gáborík v roku 2009, ale v porovnaní s rokom 2006 bol na tom, ako keby zarábal iba 7,1 milióna dolárov.

Podľa rovnakého pohľadu je čerstvý priemerný zárobok Juraja Slafkovského vo výške 7,6 milióna dolárov rovný piatim miliónom v roku 2006. V skutočnosti tak dvadsaťročný megatalent zarába približne dve tretiny toho, čo Zdeno Chára v roku 2006.

V prípade Juraja Slafkovského však budú peniaze nerovnomerne rozdelené; v prvom a druhom roku zarobí až po 10 miliónov dolárov ročne. Aj hodnota tejto sumy je pre vysokú infláciu nižšia v porovnaní s rokom 2006, konkrétne 6,6 milióna dolárov. To znamená, že aj 10 miliónový ročný príjem v roku 2025 bude menej ako 7,5 milióna v roku 2006.