Posledné roky je v slovenskej ekonomike vidieť nebezpečný trend: výdavky na dôchodky z roka na rok stúpajú o niekoľko miliárd eur. Nie tak dávno rástli „len“ o stovky miliónov eur. Konkrétne od roku 2021 do 2022 stúpli o 254 miliónov na 8,2 miliardy eur. Rok na to sa zvýšili o 2,1 miliardy eur na 10,3 miliardy eur. Táto suma bola v roku 2023 opäť prekonaná, keď výdavky na dôchodky za prvých jedenásť mesiacov dosiahli 10,9 miliardy eur. Po vyplatení trinástych dôchodkov sa očakáva, že celkové náklady v roku 2024 dosiahnu takmer 12 miliárd eur. Na rok 2025 plánuje štát ďalšie zvýšenie výdavkov až na 13,7 miliardy eur.

Zmrazenie dôchodkov

Aj keď súčasný silný trh práce a rekordne nízka nezamestnanosť pomáhajú slovenskému dôchodkovému systému zvládať prudký rast výdavkov, táto rovnováha je krehká. Odvody od pracujúcich nestačia na pokrytie dôchodkových výdavkov. Vláda je nútená zvyšovať dane a len vďaka tomu si dokáže na finančných trhoch požičať potrebné množstvo peňazí.

Riziká takéhoto prístupu je možné ilustrovať na príklade Španielska. Jedna z najväčších európskych ekonomík dlhé roky zvyšovala výdavky na penzie. Až prišla finančná kríza v roku 2008, počty ľudí bez práce prudko narástli a nezamestnanosť kulminovala v roku 2013 na úrovni 26 percent. Citeľný výpadok pracujúcich ľudí pripravil dôchodkový systém o miliardy eur. V snahe udržať ho musela vláda v Madride prijať viacero nepopulárnych opatrení.

Vek odchodu do penzie sa začal prudko zvyšovať. Bezdetní španielski muži aj ženy minulý rok odchádzali do dôchodku vo veku 66 rokov a štyroch mesiacov. Na Slovensku to bolo len 63 rokov. Španieli tiež majú oveľa prísnejšie nastavené pravidlá na poberanie predčasnej penzie. Počas najväčšej krízy zasiahli nepríjemné opatrenia aj ľudí poberajúcich dôchodky. Španielsko v roku 2011 zmrazilo zvyšovanie penzií. V roku 2013 bol prijatý takzvaný index prehodnotenia penzií. Na základe tejto zmeny sa dôchodky každý rok valorizovali len o štvrť percentuálneho bodu.

Spomínané opatrenia sa udiali v časoch nízkej inflácie. Lenže Španieli boli dovtedy zvyknutí na valorizáciu o jedno až dve percentá ročne. Nízke zvyšovanie dôchodkov bolo vo verejnosti mimoriadne nepopulárne, čo v roku 2019 viedlo k jeho zrušeniu. Odvtedy je rast dôchodkov naviazaný na vývoj inflácie.

Španielsky príklad ukazuje, že prudké zvyšovanie výdavkov na dôchodky v kombinácii s nárastom nezamestnanosti môže krajine spôsobiť značné problémy. Niečo podobné sa môže stať aj na Slovensku v budúcnosti. Hoci súčasné oficiálne prognózy nepočítajú s príchodom vážnej hospodárskej krízy, európsky priemysel čelí veľkým výzvam a prípadné nezvládnutie problémov by mohlo vyústiť do recesie.

Niet kam ujsť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa