Cena ropy po víkende poskočila o šesť percent po prekvapujúcom obmedzení jej produkcie zo strany kartelu OPEC. Na jednej strane sa to v dnešných časoch môže zdať ako prípad ťažkej arogancie producentov ropy. Veď len nedávno pominula najhoršia fáza energetickej krízy a hoci riziko recesie globálnej ekonomiky nemožno podceňovať, nezdá sa, že by bol ropy prebytok.
Rusko ohlásilo zníženie produkcie ropy. Reakcia trhu ukázala, že Moskva stráca vplyv
To je jeden pohľad; ten druhý hovorí, že producenti ropy strácajú pôdu pod nohami. V októbri 2022 kartel OPEC ohlásil, že znižuje kvótu o dva milióny barelov denne, z toho polovica bolo zníženie kvóty niektorých producentov na úroveň, ktorú dokážu reálne produkovať, pričom druhá polovica bolo reálne zníženie produkcie.
Vtedy bol svet pobúrený. Hlavne Washington, ktorý pred voľbami musel riešiť vysoké ceny benzínu. Cena ropy sa takmer dostala späť na úroveň 100 dolárov za barel.
Cena ropy klesala napriek intervenciám
Nevydržala tam dlho. Z dôvodu rastúcich zásob palív a obáv z možnej recesie ropa na konci roka vymazala všetky svoje zisky za rok 2022.
Začiatkom roka 2023 sa ropa Brent pohybovala v pásme 80 až 90 dolárov za barel, teda na viac ako ročným minimách. Bez ohľadu na to, že Rusko oznámilo, že znižuje produkciu o 500-tisíc barelov ropy denne.
Naopak, banková kríza opäť oživila obavy z globálnej recesie či rovno hospodárskej krízy a cena ropy prerazila hladinu 80 dolárov za barel. V polovici marca sa cena ropy zastavila na hladine 70 dolárov za barel, teda o 30 percent nižšie, než bola ešte v novembri 2022.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?