Rozšírená verzia kartelu OPEC, ktorá k tradičným producentom z Blízkeho východu pridala aj Rusko a Kazachstan, patrila k veľkým geopolitickým úspechom Moskvy za posledné desaťročie. Po prudkom náraste produkcie ropy v USA v roku 2014 ceny ropy skolabovali takou rýchlosťou, aká je mimo ekonomickej krízy takmer nemysliteľná.
V lete 2014 sa ropa predávala za viac ako 100 dolárov za barel, ale do konca roku 2015 už jej cena klesla na 27 dolárov. Túto kritickú situáciu riešila dohoda medzi OPEC a Ruskom o koordinovanom znížení produkcie ropy. Vďaka tomu si Rusko zabezpečilo miesto za stolom s najvplyvnejšími producentmi ropy.
Táto spolupráca pomohla čiastočne obnoviť ceny ropy, ktoré sa pred pandémiou pohybovali okolo 70 dolárov za barel. Počas pandémie však prišiel ďalší kolaps, na ktorý spoločne reagovali Moskva, OPEC a vtedajší americký prezident Donald Trump. Spojenectvo medzi Moskvou a Rijádom pokračovalo a až donedávna bolo také intenzívne, že menší členovia kartelu OPEC sa sťažovali na to, že Saudská Arábia sa pri určovaní kvót dohadovala najprv s Ruskom, až potom o výsledku informovala ostatné arabské krajiny. Zdá sa však, že táto idylka sa pomaly končí.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?