Na jeseň 2023 ruský prezident Vladimir Putin skonštatoval, že ruská ekonomika funguje dobre, dokonca lepšie, než sa čakalo. Nedávne čísla z ruských fabrík mu dávajú za pravdu. Výrobný sektor vykazuje najvyššiu aktivitu za posledných sedem rokov. Výrobu ťahá domáci dopyt, zahraničné objednávky klesajú.

AvtoVAZ
Neprehliadnite

Lady budú montovať väzni. Pracovná sila z Ruska ušla, alebo bojuje na Ukrajine

Zatiaľ čo na prvý pohľad situácia vyzerá dobre, bolo by chybou myslieť si, že ide o udržateľný vývoj. A ak je Kremeľ skutočne spokojný, vidíme nezvyklý prejav nepochopenia situácie. Rusko totiž prešlo na vojnovú ekonomiku.

Odvetvia, ktoré nesúvisia s výrobou zbraní, sú v útlme, zatiaľ čo do zbrojárskeho priemyslu vláda tento rok naleje 100 miliárd dolárov. Ide o dvojnásobok objemu spred vojny, pričom tieto objemy sú v rozpočte plánované minimálne do roku 2026.

Militarizácia ekonomiky tak podporila priemysel, poskytla pracovné miesta a zvýšila mzdy. Poháňa ekonomický rast, pričom príjmy z exportu fosílnych palív sú zatiaľ dostatočné.

Peniaze nie sú problém

Moskva si môže dovoliť financovať vojnu, aspoň zatiaľ. Think-tank Re:Russia odhadol, že počas prvého roka invázie na Ukrajinu dostalo Rusko 590 miliárd dolárov za ropu a zemný plyn, to je o 160 miliárd viac, ako bol priemer za predchádzajúcu dekádu.

Minulý rok to už nebolo také dobré, ale 490 miliárd ročne je stále o 60 miliárd viac, než boli Rusi zvyknutí. V porovnaní s výdavkami na vojnu je to stále slušné. Cena ropy zostáva stabilná, hoci snahy o trojciferné ceny komodity zo strany OPEC-u a Ruska nevyšli.

Pred voľbami, ktoré sa budú konať v marci 2024, tak môže V. Putin ukázať silu. Môže voľby vyhrať a vyhlásiť sa za víťaza situácie. Až doteraz slávil zväčša triumf, aj keď zomreli státisíce ľudí a milióny museli pred vojnou ujsť. Väčšinou to boli Ukrajinci, ktorí utekali pred ruskými raketami.

Lenže ďalší milión ušiel z Ruska. Vzdelaní Rusi utiekli z krajiny zo strachu pred represiami a mobilizáciou. A toto je len začiatok ruských problémov. Moskva má peniaze, ale nie všetko na svete sa dá kúpiť.

Rusko má plán viesť vojnu roky a v takejto opotrebovávacej vojne to zvyčajne býva tak, že kto vydrží vyrábať muníciu a verbovať vojakov v dostatočnom množstve, vyhráva. Vzhľadom na súčasné komplikácie so západnou pomocou Ukrajine sa zdá, že Rusko má jasne navrch. V skutočnosti ale už začalo narážať na svoje limity.

Nie všetko sa dá kúpiť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa