Po ruskej invázii na Ukrajinu bola Moskva nútená presmerovať toky exportu svojich komodít. Kým príjmy zo zemného plynu drasticky klesli, pretože väčšina jeho exportu bola závislá od plynovodov do Európy, v prípade ropy si Rusko dokázalo zachovať flexibilitu.
Export ropy po mori zostal na stabilnej úrovni, pohybuje sa zhruba na úrovni štyroch miliónov barelov denne, čo je podobné ako začiatkom roku 2024. Aj keď ceny ropy oproti začiatku roku 2022 klesli o štvrtinu, jej podiel na celkových príjmoch z fosílnych palív vzrástol zo 25 na 33 percent. Export ropy po mori tak predstavuje jednu z mála istôt, na ktoré sa môže Rusko stále spoliehať.
Hlavným odberateľom je Čína, ktorá z nej odoberá takmer polovicu. Okrem ropy však Čína poskytuje Rusku širokú škálu podpory – dodáva všetko od elektroniky až po práčky, ktoré Moskva už nemôže nakupovať na Západe. Rusko, na rozdiel od Číny, nemá okrem komodít čo ponúknuť. Peking však získava niečo, čo sa nedá finančne oceniť – možnosť v reálnom čase pozorovať, ako ruská ekonomika reaguje na sankcie a aké mechanizmy využíva na ich obchádzanie.
Cunami arabskej ropy sa dáva do pohybu, kolapsu ceny doteraz bránila jediná vec
Do Moskvy idú zistiť, do Pekingu reportovať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?