Slovensko naďalej čerpá ruskú ropu cez ropovod Družba bez komplikácií. Naopak, Česká republika čelí výzvam spojeným so zastavením dodávok. Český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček informoval, že krajina je pripravená na zabezpečenie svojich potrieb, no hľadá alternatívy k ruskému dodávateľovi.

Česka už nedostáva ruskú ropu

Kým na Slovensko ďalej prúdi ruská ropa, do Českej republiky prestala prúdiť. Príčiny zastavenia prepravy komodity nekonkretizoval ani český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček. Ubezpečil českú verejnosť len, že krajine za riekou Morava nehrozí, že by ropy bolo nedostatok pre potreby firiem a domácností.

„Ropovodom Družba k nám v tejto chvíli netečie ropa. Ukazuje sa, že sme urobili správne rozhodnutie investovať do posilnenia kapacity cez ropovod TAL, kde sú dodávky stabilné," konštatoval minister Vlček s tým, že české rafinérie sú na túto situáciu dobre pripravené a zároveň má štát robustný systém štátnych hmotných rezerv.

Nedostatkom ropy ale môže trpieť spoločnosť Unipetrol. Preto vláda v Prahe chce požičať 330-tisíc ton ropy zo štátnych hmotných rezerv pre firmu pre prípad, že by dodávky obnovené neboli. Česká republika sa snaží oslobodiť od dodávok ruskej ropy tým, že sa rozšíri ropovod TAL+, ktorým sa má od budúceho roka zvýšiť množstvo dodávok. „Čakajú nás ešte určité technické skúšky, než to spustíme naplno,“ dodal český minister priemyslu a obchodu.

Slovenská situácia stabilná

Slovenské ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že v dodávkach ruskej ropy cez ropovod Družba pre krajinu nenastali žiadne komplikácie. „Na Slovensko neboli dodávky ropy zastavené," konštatovala pre TREND hovorkyňa rezortu Mária Pavlusik. 

Ani rafinéria Slovnaftu nehlásila problémy s dodávkou ruskej ropy. Tá by mala tiecť cez Družbu na základe odkúpenia ruskej ropy skupinou MOL ešte na hraniciach Ruska a Bieloruska aspoň do roku 2028. Firma sa však pripravuje aj na alternatívu, že by už nevyužívala ruskú komoditu. Tento rok významne investovala do úpravy technológií v rafinérii, aby dokázal spracúvať viac a rôznych druhov ropy.   

„Dostupnosť suroviny na trhu aj logistické trasy ovplyvňuje globálna geopolitická situácia. Za posledné dva roky sme vyskúšali 14 rôznych typov ropy z desiatky krajín sveta," vysvetľuje hovorca spoločnosti Anton Molnár s tým, že išlo napríklad o ropu z Kazachstanu, Iraku, Ománu, Saudskej Arábie, USA, Nórska, Guyany či Maďarska. 

Závislosť na ropovodoch

Pre vnútrozemskú krajinu, akou je Slovensko, predstavujú v prípade ropy jedinú udržateľnú prepravu suroviny ropovody. Nie je možné ropu do rafinérie doviezť napríklad vlakovými cisternami, keďže ide o obrovský objem tejto komodity. Preto ropovodná infraštruktúra určuje, odkiaľ sa surovina dá prepraviť. 

Slovensko je napojené na ropovod Družba, ktorý prechádza viacerými krajinami a má prístup aj k Čiernemu moru. Momentálne cez Družbu zásobuje Slovnaft rafinériu ruskou ropou. Iné druhy ropy, ktoré nakupuje na mori, na Slovensko prichádzajú prostredníctvom ropovodu Adria. Začína sa v chorvátskom prístave Omišaľj a v Maďarsku sa pripája na vetvu Družby, ktorá smeruje na Slovensko. V tomto prípade je ale problémom vysoká cena tranzitu a neistota, či by chorvátsky ropovod dokázal zabezpečiť tranzit takého objemu ropy, aký krajina potrebuje.

„V prípade ropovodu Adria máme obavu o reálnu technickú pripravenosť ropovodu, ak by mal pokryť kompletnú potrebu rafinérií na Slovensku a v Maďarsku," hovorí A. Molnár s tým, že za transport chorvátskymi prepravnými zariadeniami navyše Slovnaft musí platiť násobne vyššie ceny, ako je obvyklé. 

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Česko chce v budúcom roku nulový import ruskej ropy

Nadchádzajúce rozhodnutia o výnimkách

Slovensko má aktuálne od Európskej únie pri dovoze ruskej ropy ropovodom Družba výnimku, na základe ktorej môže Slovnaft výrobky z ruskej ropy umiestňovať na slovenskom, českom a ukrajinskom trhu. Táto výnimka však 5. decembra končí a zatiaľ nie je jasné, či bude predĺžená.

Ako vysvetľuje odborník na energetiku Radovan Potočár, vlani sa o jeden rok predlžovala, ale stalo sa tak až po 5. decembri 2023. „Ak výnimka už tento raz nebude predĺžená, Slovnaft bude môcť dodávať výrobky z ruskej ropy už iba na slovenský a ukrajinský trh," dodáva. 

Z hľadiska Českej republiky môže dôjsť podľa neho k problémom na trhu kvôli tomu, že Česko sa síce v budúcom roku zrejme stane nezávislým od dovozu ruskej ropy vďaka rozšíreniu ropovodu z talianskeho prístavu Terst cez Nemecko, avšak stane sa tak až v priebehu roka. „Potrebné úpravy na ropovode nebudú dokončené už na začiatku roka, pravdepodobne až začiatkom leta 2025," dodáva R. Potočár. 

Čo sa týka výnimky, rezort hospodárstva stále presadzuje predĺženie výnimky na vývoz produktov z ruskej ropy do Českej republiky aj na ďalšie mesiace.

Západne od Moravy nechcú výnimku

Česká republika ale nielenže už nepočíta s výnimkou, ale ani ju nechce. Podľa ministra Vlčeka jeho krajina takúto výnimku už nepotrebuje. Síce zaznamenal snahy zo Slovenska a Maďarska, aby Česko túto výnimku opäť podporilo, ale sú to zbytočné snahy. „Tiež som zaznamenal aktivitu slovenského premiéra Roberta Fica ísť v máji na oslavy do Ruska. Je potrebné si v medzinárodnom kontexte povedať, kam samo Slovensko a Maďarsko seba zaraďuje,“ dodal L. Vlček. 

Podľa predsedu predstavenstva Únie nezávislých petrolejárov Iva Indráčka by české zásoby vystačili na 90 dní. „Potom by už mal na plný výkon fungovať transalpínsky ropovod TAL, na ktorého väčšej kapacite sa pracuje,“ citoval I. Indráčka server Novinky.cz. V prípade núdze je Česko pripravené uvoľniť aj ďalšiu časť zásob.

Poľský prevádzkovateľ zistil únik ropy z ropovodu Družba
Neprehliadnite

Česká republika končí s dovozom benzínu a nafty z ruskej ropy