Minuloročné snahy o zakotvenie rodinného podnikania do legislatívy na Slovensku priniesli rozporuplné reakcie. Možnosť evidovať či registrovať rodinný podnik na základe novely zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch doteraz nevyužila ani jedna rodinná firma.

V rámci panelovej diskusie s názvom Legislatíva a rodinné firmy bývalý minister spravodlivosti a advokát z kancelárie Maple & Fish Viliam Karas hovoril o novele zákona o nadáciách, ktorá mala priniesť ďalšie možnosti formy správy majetku. „Pod tlakom tretieho sektora a niektorých médií sa vtedajší premiér rozhodol zákon neposúvať do NR SR ako vládny návrh, čim ho odsúdil na neúspech. Je to jeden z príkladov, ako sa dá krajine poškodiť prvoplánovo, bez toho, aby sa na vec pozrelo vecne, racionálne a s odstupom.“ Ako dodal, zákon je dnes pripravený a ak by ho ktokoľvek vybral zo zásuvky, mohol by ísť ďalej, keďže prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.

Ochrana majetku

Podľa prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska Jána Solíka rodinné firmy potrebujú to, čo iné malé či stredné firmy – kvalitnú pracovnú silu, stabilné podmienky na podnikanie a rozumný daňovo-odvodový systém. „Zároveň potrebujú vyriešiť niekoľko špecifických problémov, ktoré súvisia s generačnou výmenou, aby im štát pri beztak náročnom procese nehádzal polená pod nohy.“

Miroslav Marcinčin, tax partner zo spoločnosti VGD, pripomenul ďalšie výzvy. „Sadzba dane z dividend počnúc rokom 2024 išla hore, a to zo sedem na desať percent. Navyše, Slovensko je neslávne známe tým, že patrí ku krajinám, ktoré najviac zdaňujú prácu a takto sa, žiaľ, uberáme aj ďalej.“

TREND konferencia Rodinné firmy 2024.V druhej panelovej diskusii o možnostiach usporiadania a správy majetku hovorili Martin Chlebec, Ludvík Juřička a Jakub Hollmann.
Zdroj: ROBO HUBAČ
TREND konferencia Rodinné firmy 2024.V druhej panelovej diskusii o možnostiach usporiadania a správy majetku hovorili Martin Chlebec, Ludvík Juřička a Jakub Hollmann.

Druhá panelová diskusia priniesla odpovede na to, ako postupovať pri ochrane a správe majetku. „Treba si určiť hranicu medzi súkromným a  podnikateľským majetkom, ktorá môže byť veľmi tenká. Urobte si cvičenie a spíšte si, čo vlastníte. Od akciovky cez eseročku až po zbierku obrazov. A potom sa treba poradiť, ktorá forma bude pre vás najvhodnejšia,“ uviedol advokát z kancelárie Deloitte Legal Ludvík Juřička.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa