Komodity, ktorých cena v poslednom čase začína klesať, neovplyvňujú len ceny energií a potravín, problém je širší. Inflácia v eurozóne aj v USA dosahuje 8,6 resp. 9,1 percenta. Ak od toho odpočítame ceny energií a potravín, ktoré sú väčšinou priamou funkciou cien komodít, stále dostaneme rast o 4,6 resp. 5,9 percenta.
Komodity klesajú, ale dlho nebudú. Je ich totiž málo
Rastú napríklad aj náklady na bývanie, ktoré je významnou zložkou spotrebiteľského koša. Ceny energií sa ďalej prelievajú do ceny všetkého, čo je potrebné prepravovať.
Ceny stavebných materiálov dvíhajú ceny nových domov a tie dvíhajú ceny existujúcich domov, ktoré sú alternatívou, a tie dvíhajú ceny nájomného. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko, Slovensko je v pásme extrémneho zdražovania nehnuteľností.
Slováci sa vrhli na nehnuteľnosti
Pred pár rokmi stál pomerne nový 2-izbový byt v bratislavskej štvrti Petržalka 150-tisíc eur. Dnes toľko stojí v Slovenskej Ľupči, čo je pekné mestečko medzi Banskou Bystricou a Breznom. V Petržalke už stojí byt 240-tisíc. Hoci tempo rastu ekonomiky sa spomaľuje a hypotéky zdražujú, ľudia sa ešte rýchlo snažia kúpiť nehnuteľnosť.
Dopyt je priveľký na to, aby mohol byť uspokojený, berú tí, čo majú najviac peňazí.
To posúva mnohých potenciálnych kupcov mimo hru o kúpu nehnuteľností. Čoraz viac ľudí tak prichádza na trh nájomných bytov, čo tlačí ceny nájomného nahor.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?