Minulý rok zaznamenali najvyššiu úroveň cien spotrebného tovaru v írskej ekonomike. Tamojšia cenová hladina je až o štyridsaťšesť percent vyššia ako priemer za celú Európsku úniu. Najlacnejšie je v Rumunsku, ktorého cenová hladina je oproti priemeru nižšia o 42 percent. Slovensku patrí v najnovšom rebríčku štrnásta pozícia. Domáca cenová hladina je nižšia len o 8,2 percenta.
Ide o najnovšie dáta od Európskeho štatistického úradu Eurostat. Tie sú zamerané na analýzu cenových hladín spotrebného tovaru a služieb. Výpočty oproti priemeru sú realizované pomocou parity kúpnej sily. V tejto metodike slovenské ceny vychádzajú ako druhé najvyššie spomedzi všetkých nových členských štátov Európskej únie. Dokonca sú vyššie ako v Grécku a Portugalsku.
Hospodársky rast aj vďaka americkým gigantom
Írske hospodárstvo je lídrom v raste cien. Miestna cenová hladina od roku 2012 do roku 2022 stúpla zo 121,9 na 146,4. V tom istom období ekonomický výkon krajiny v priemere každý rok vzrástol o 8,25 percenta HDP. Takéto dobré čísla nemá žiadna iná krajina Európskej únie. Íri ako jediní nezažili recesiu ani počas pandémie. V krízovom roku 2020 sa zvýšil ekonomický výkon krajiny o 6,2 percenta.
Írska cenová hladina je najvyššia v Európskej únii. Nadpriemerne vysoké ceny sú výsledkom ekonomického boomu. Za ten z veľkej časti môže status daňového raja. Nadnárodné koncerny mohli po založení európskej centrály v Írsku optimalizovať príjmy zarobené v celej Európskej únii. Túto možnosť využili napríklad Amazon, Apple, Google a Facebook. Okrem daňových výhod americké spoločnosti láka aj dostupná po anglicky hovoriaca pracovná sila.
Záhada vysokých cien
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?