Európsky parlament (EP) schválil v týchto dňoch revíziu smernice o energetickej náročnosti budov (EPBD), ktorá prináša stavebníctvu potenciál pracovných príležitostí. Jej cieľom je zabezpečiť, aby všetky nové budovy boli do roku 2030 bezemisné, čiže neprodukovali emisie z fosílnych palív. Tento stav majú do roku 2050 dosiahnuť aj existujúce rezidenčné a nerezidenčné budovy. Ciele sú síce šľachetné, otázkou však ostáva, či sú realizovateľné na Slovensku.

Nová smernica je kompromisom

Pomôcť dosiahnuť výstavbu bezemisných stavieb majú podľa európskych poslancov nástroje ako minimálne energetické štandardy pre verejné budovy či čiastkové ciele zníženia spotreby primárnej energie v obytných budovách. V stredobode záujmu je nasmerovanie pomoci zraniteľným zákazníkom a nájomníkom.

Európska smernica myslí na financovanie opatrení alebo technickú a administratívnu pomoc pri renováciách budov. Výstavba hospodárnych budov a rekonštrukcie bytového fondu nepredstavuje len znižovanie energetickej náročnosti. Podľa EP ide o krok k zlepšeniu kvality bývania pre obyvateľov Európskej únie (EÚ).

Na dosiahnutie spomínaných cieľov je nevyhnutné zabezpečiť adekvátne podmienky. Ako pripomína prezident Zväzu Stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik, o schválenej novele smernice bola v európskych štruktúrach viac ako dvojročná diskusia. Súčasné znenie predstavuje kompromis.

Európske ciele sú dosiahnuteľné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa