Kým padne finálne rozhodnutie o cenách energií koncom roka, už teraz je vhodné uvažovať nad tým, ako šetriť počas jesene a zimy. Boris Pastorek, expert na energie, ponúka niekoľko praktických rád.

Domáci audit spotreby energií

Pred tým, než sa pustíte do väčších úprav ako výmena spotrebičov či zateplenie, je rozumné vykonať domáci audit spotreby energií vrátane spotrebičov. B. Pastorek, správca webového portálu servisprofi.sk, zdôrazňuje dôležitosť zistenia a zrátania rozsahu možného úniku energií z domu alebo bytu.

V domácnosti najviac energie spotrebuje vykurovanie, preto je kľúčové dbať na kvalitné zateplenie stien a strechy, aby teplo zbytočne neunikalo. Ak máte staré, netesniace okná, je vhodné ich vymeniť za tepelne izolačné varianty.

Odborníci sa zhodujú, že zateplenie prinesie energetické úspory, avšak musí byť vykonané správne. „Zateplenie by malo byť vždy z vonkajšej strany objektu, aby sa predišlo vzniku tepelných mostov,“ podčiarkuje B. Pastorek. Pre energeticky úsporný dom či byt je dôležité správne zvoliť vykurovací systém. Pri rozhodovaní o kondenzačnom kotli na zemný plyn, kotli na drevené peletky alebo elektrickom tepelnom čerpadle treba zohľadniť nielen investičné, ale aj prevádzkové náklady. Nezabúdajte ani na životnosť jednotlivých riešení.

„Výber správneho vykurovacieho systému závisí od mnohých faktorov, vrátane rozlohy budovy, jej zateplenia a spôsobu využívania. Najlacnejšie riešenie pri inštalácii môže neskôr viesť k vyšším prevádzkovým nákladom. Preto treba prepočítať všetky možnosti a poradiť sa s odborníkom,“ zdôrazňuje.

Správne nastavenie regulácie teploty podľa reálneho využitia miestností môže výrazne ušetriť peniaze. „Solárne panely na ohrev vody alebo fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie môžu tiež prispieť k zásadnému zníženiu nákladov na energiu“.

Využite energiu zo slnka a umiestnite na dom solárne panely.
Zdroj: unsplash.com

Zníženie spotreby elektriny

Staré elektroinštalácie môžu mať vyššiu spotrebu energie, preto ich výmena môže priniesť úsporu nákladov a zvýšiť bezpečnosť. B. Pastorek odporúča preskúmať energetické štítky spotrebičov, ktoré poskytujú užitočné informácie. „Prepočítajte si, či sa vám investícia do energeticky úspornejšej varianty oplatí a za ako dlho sa vám vráti,“ radí expert.

Pri finančne náročnejších technológiách je dôležité zvážiť dobu návratnosti investície, ktorá môže presiahnuť životnosť zariadenia. Dôsledné vypínanie spotrebičov môže znížiť náklady na energiu. Väčšina domácností má zariadenia ako televízor, počítač, rádio alebo wifi router, ktoré sú často vypnuté, ale ponechané v zásuvke. Spotrebiče v stand-by režime však odoberajú prúd. „Hoci je táto spotreba minimálna, pri dlhodobom používaní a väčšom počte zariadení sa môže nahromadiť a zvýšiť účet za elektrinu,“ varuje odborník.

B. Pastorek uvádza jednoduchý príklad. Wifi router má malú spotrebu, napríklad 15 wattov (W) energie za hodinu prevádzky. Zdá sa to byť málo, ale táto spotreba je 24 hodín denne, sedem dní v týždni, 365 dní v roku. „Jednoduchý výpočet ukáže, že 0,015 kWh krát 24 hodín denne krát 365 dní v roku krát 0,19 eura (priemerná cena elektriny v domácnosti) sa rovná 25 eur. Záverom je, že ak máme doma tri wifi routre so spotrebou 15 W, aby sme mali signál na poschodí, v pivnici a na záhrade, dáme 75 eur ročne len za prevádzku týchto zariadení.“

Odporúča preto vypínať elektrické prístroje zo zásuviek vždy, keď sa nepoužívajú alebo keď členovia domácnosti odídu na dlhší čas. „Ak je vaša chladnička prázdna, odpojte ju. Nabíjačky treba vytiahnuť zo zásuvky, keď práve nič nenabíjajú. Aj vypnutá nabíjačka odoberá elektrinu, ktorú zároveň premieňa na teplo“.

Benefity optimalizácie ističov

Náklady na energiu môžete znížiť aj správnym výberom ističa alebo distribučnej sadzby. Zníženie veľkosti hlavného ističa pred elektromerom môže priniesť úsporu nákladov. „Ak vaša spotreba nie je veľká, zvážte, či vám nepostačí istič s nižšou kapacitou a nižšími poplatkami,“ hovorí B. Pastorek. Správnu veľkosť ističa by mal odporučiť elektrikár na základe príkonu spotrebičov. „Neexistuje všeobecné pravidlo, pretože potreby sa líšia v závislosti od typu bývania a spôsobu využívania energie.“

Zmena distribučnej sadzby je ďalšou cestou k úsporám, najmä po zmenách v odbere prúdu. „Náklady na výmenu hlavného ističa sa pohybujú len v desiatkach eur, ale vrátiť sa vám môžu už v priebehu prvého roka,“ vysvetľuje odborník. Optimálna výška zálohovej platby sa určuje podľa vyúčtovacej faktúry za predchádzajúci rok. Ak napríklad miniete elektrinu v hodnote 500 eur, pridajte rezervu 20 percent, čo predstavuje 600 eur, a mesačná záloha bude 50 eur. Ak ste zmenili typ kúrenia alebo zvýšili odber, mali by ste konzultovať s odborníkom, ktorý pomôže optimalizovať spotrebu energie a vybrať najvhodnejšiu distribučnú sadzbu.

„Cena za kilowatthodinu elektrickej energie sa pohybuje od 0,14 eura do 0,19 eura, v závislosti od sadzby. Existujú jednotarifné a dvojtarifné odberné miesta, kde sa cena odberu energie mení podľa dennej doby,“ uvádza B. Pastorek. Pri elektrickom vykurovaní je dôležité využiť dvojtarifnú sadzbu, ktorá umožňuje technicky zabezpečiť, aby počas nízkej tarify fungoval ohrev vody a kúrenie, zatiaľ čo počas vysokej tarify budú tieto spotrebiče odpojené.

LED žiarovky
Zdroj: archív TREND

Úspory vďaka LED žiarovkám

Modernizácia osvetlenia je ďalším krokom, ktorý môže značne znížiť náklady na energiu. Základom je výmena existujúcich svetelných zdrojov za LED žiarovky, ktoré spotrebujú približne sedemkrát menej energie ako bežné žiarovky. „Napríklad 60-wattová žiarovka, ktorá svieti štyri hodiny denne, spotrebuje ročne skoro 90 kilowatthodín, zatiaľ čo porovnateľná LED žiarovka len 13 kilowatthodín. To predstavuje ročnú úsporu takmer desať eur,“ zdôrazňuje expert.

Domácnosti môžu ušetriť aj ďalšími krokmi, ako je zníženie tepelnej straty alebo využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak nikto nie je doma, odporúča sa zatiahnuť závesy a žalúzie, čím sa znížia tepelné straty cez okná. Ďalším riešením je automatické vypínanie svetiel pomocou tlačidlových spínačov s časovačom, fotobunkami alebo inteligentnou elektroinštaláciou. Kým v spoločných priestoroch je výhodné nainštalovať pohybové senzory, tak vonkajšie osvetlenie sa dá riešiť solárnym osvetlením. Pravidelné čistenie svietidiel a žiaroviek tiež zvyšuje úspory, pretože prach môže pohltiť až 20 percent svetla.

Ďalšie dôležité správy

Eduard Chudovský
Neprehliadnite

Trh s energetikou prechádza výraznými zmenami. Firmy musia prehodnotiť stratégie