Na Slovensku každoročne pribúdajú tri až štyri nové úrady či inštitúcie. Namiesto znižovania byrokratického aparátu sa posledných desať rokov dial presný opak. Ak sa firma stane zamestnávateľom, tak jej skokovo narastie regulačná záťaž zhruba o stovky strán predpisov. Firma, ktorá nemá zamestnancov, musí dodržiavať o 1 500 strán predpisov menej v porovnaní s tou, ktorá má čo i len jedného zamestnanca.

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík v rozhovore pre TREND upozorňuje i na ďalšie komplikácie vrátane nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Hovorí o riešeniach, ako podporiť ekonomickú aktivitu a ako politiku prerozdeľovania bohatstva nahradiť tou, ktorá bude zvyšovať jeho tvorbu.

Do akého roku 2024 vstúpili podnikatelia na Slovensku?

Po rokoch, kedy sme zažili pandémiu, následne cenové skoky, vysokú infláciu, problémy s cenami energií, sme očakávali, že možno by tento rok mohol byť trošku pokojnejší aspoň v oblastiach, ktoré má v rukách vláda

Pokračuje však prax zmien „z večera do rána“. Napríklad niektoré zmeny zákonov, ktoré platia od 1. januára, vyšli v zbierke zákonov 30. decembra. A pokračuje prax skrátených legislatívnych konaní.

Závažné sú tiež faktory, ktoré súvisia s verejnými financiami, čo má vplyv aj na podnikateľský sektor a na to, do akej miery sú sú finančné inštitúcie ochotné financovať podnikateľské aktivity a za akú cenu. Politici u občanov podporujú nárokovú mentalitu a potláčajú u nich osobnú zodpovednosť. Snažia sa pristupovať k veciam tak, že štát všetko za ľudí vyrieši z peňazí, ktoré nemáme a požičiame si ich.

Konkurencieschopnosť krajiny klesá dlhodobo a v médiách sa objavujú príklady úspešných podnikateľov, ktorí sa rozhodli zo Slovenska odísť. No a pribudol ďalší problém. Kým v minulosti nás potiahli zahraniční obchodní partneri, tak dnes ani u nich nie sú vyhliadky najlepšie. Dych stráca nielen slovenská, ale aj európska ekonomika.

Vlani zahýbali so situáciou vysoké ceny energií, vysoká inflácia. Čo sa podarilo eliminovať a čo pretrváva?

Zdá sa, že niektoré problémy sa podarilo minimálne dočasne vyriešiť. Sú však aj problémy, ktoré zostávajú. Keď sa pozrieme na prieskumy prekážok v podnikaní, tak dlhodobo vidíme, že deväť z desiatich podnikateľov sa sťažuje na závažnú prekážku, ktorou sú daňové a odvodové predpisy, ako aj nestabilita a nejednoznačnosť zákonov.

Až osem z desiatich podnikateľov hovorí, že prekážkou je dostupnosť kvalitnej pracovnej sily.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa