V roku 1957 sa čínska vláda rozhodla, že je čas vykynožiť vrabce. „Veľký kormidelník“ Mao Ce-tung vyhlásil, že tieto spevavce ničia úrodu. Nasledoval hon na vrabce po celej krajine. Ľudia bili na hrnce, odpaľovali ohňostroje a mávali zástavami, čím nútili spevavce neustále lietať. Až kým nepadli mŕtve na zem. Odhaduje sa, že takýmto spôsobom zahubili dve miliardy vrabcov, píše NY Times.
To, čo nasledovalo, komunistická strana nečakala. Bez vrabcov sa ďalšie leto rozšírili škodcovia do takej miery, že zruinovali úrodu. Nasledoval veľký hladomor, ktorý trval tri roky a umreli naň desiatky miliónov ľudí.
Politika nulového covidu síce takouto katastrofou nehrozí, no naznačuje, aké nepredvídateľné následky môže mať chybná politika vedená autokratickou vládou.
Veľký čínsky múr
Lockdown Wuchanu bolo veľké víťazstvo. Dokázal takmer nemožné – zabrániť šíreniu nového vírusu v krajine jeho pôvodu. Kým covid po viac ako dva roky devastuje svet, spôsobil obrovské ekonomické škody a má na svedomí milióny životov, na Čínu mal iba marginálny vplyv.
Priložený graf z dielne Bloombergu ukazuje hĺbku ekonomického poklesu a počet obetí na životoch v jednotlivých krajinách sveta.
Covid v Číne spôsobil jeden z najmenších ekonomických poklesov a vyžiadal si minimálny počet obetí. Politika nulového covidu sa stala výkladnou skriňou čínskej vládnej rétoriky hrdej na to, ako krajina zvládla covid v porovnaní s kapitalistickým svetom.
Táto téza sa javí pri rastúcich lockdownoch, najmä v Šanghaji, čoraz menej udržateľná. Má však významný politický a ekonomický rozmer.
Veľká čínska manipulácia
Hedžový manažér, Kyle Bass, na svojom twitteri tvrdí, že veľký lockdown je zámerný.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?