V súčasnej situácii, keď dopyt po elektrickej energii narastá, mnohé krajiny uvažujú o malých modulárnych reaktoroch (SMR, small modular reactor). Zároveň si od nich sľubujú, že budú riešením, ako dosiahnuť cenovo dostupnú energiu bez emisií oxidu uhličitého.

Podľa energetického experta a bývalého šéfa ČEZ-u Jaroslava Míla by SMR mohli byť dobrým impulzom rozvoja jadrovej energetiky.

„Som priaznivcom malých modulárnych reaktorov, keďže z časového hľadiska skracujú výstavbu na tri až tri a pol roka. Je to zaujímavé aj pre súkromného investora, keďže nejde o dlhý projekt na dvadsať rokov, ale na obdobie maximálne desiatich rokov vrátane prípravy a povoľovacieho konania. Šéf britského dozoru povedal, že SMR sú sexi, a je to pravda. Na jadrových ponorkách malé reaktory existujú už viac ako päťdesiat rokov,“ hovorí J. Míl pre TREND.

SMR sa budú môcť využívať na viaceré účely. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri prechode na čistú energiu a zároveň pomáhať krajinám pri dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa