Veľké rozpaky vyvoláva plán vlády zaviesť štátny porovnávač cien. Prevádzkovať ho bude ministerstvo financií s cieľom pomôcť spotrebiteľom nájsť najlacnejšie produkty. Kabinet si od neho sľubuje aj nižšie ceny. V prvom kroku v ňom budú základné potraviny, neskôr sa môže rozšíriť napríklad aj na pohonné hmoty.

Za zriadenie takéhoto webu daňoví poplatníci zaplatia zhruba 170-tisíc eur a ročná prevádzka vyjde na necelých 17-tisíc. Porovnávač bude fungovať len ako webové rozhranie a nie ako aplikácia v mobile.

Potraviny v štátnom porovnávači

Chlieb pšenično-ražný konzumný
Chlieb tmavý
Rožok biely obyčajný
Pšeničná múka polohrubá výberová
Pšeničná múka hrubá
Pšeničná múka hladká
Bravčové karé
Hovädzie predné
Hovädzie zadné
Kurča pitvané
Mlieko nízkotučné
Mlieko polotučné
Mlieko plnotučné
Syr Eidam
Maslo 82 %
Vajcia slepačie
Jablká
Zemiaky konzumné
Cukor kryštálový

Prameň:MFSR

 

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení s novým systémom nesúhlasí. ,,Považujeme to za podporu zahraničných potravín za peniaze slovenských daňových poplatníkov. Súťažiť v nižšej cene budú môcť len zahraničné potraviny, keďže majú vyššiu domácu podporu, ale aj nižšie náklady ako naši potravinári," zdôraznil viceprezident asociácie Rastislav Machunka.

Dodal, že porovnávač môže byť príkladom racionalizácie v štátnej správe tým, že sa nezriadi a ušetrí peniaze. ,,Tento systém bude za štátne peniaze podporovať predaj zahraničných potravín. To je absolútny nonsens z hľadiska EÚ aj z hľadiska normálneho fungovania štátu a podpory domácich výrobcov," povedal.

Podľa 1. viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mária Lelovského je zavedenie porovnávača škodlivé. ,,Veľká väčšina predajcov využíva systém zliav, bonusové systémy, kde verní zákazníci získavajú zľavu z koncových cien. Štátom monitorovaný systém koncových cien je nezmysel, zbytočná administratíva a nakoniec aj mätenie zákazníkov".

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora upozorňuje, že štátne webové sídlo na porovnávanie cien potravín je duplicitou k letákom obchodných reťazcov. Jeho zriadenie vytvorí ďalší marketingový nástroj pre obchod na „cenovú vojnu“ medzi jednotlivými obchodnými reťazcami a zvýši tlak obchodníkov na znižovanie odbytových cien potravín u dodávateľov.

,,Každé znižovanie cien so sebou prináša riziko znižovania kvality potravín ponúkaných spotrebiteľom na slovenskom trhu. Porovnávač totiž nebude obsahovať komplexné informácie o vybranom produkte, keďže princíp výberu potraviny je postavený len na najnižšej cene; takto vytvorený nástroj vytvára priestor na zavádzanie spotrebiteľa," povedala hovorkyňa komory Jana Holéciová.

Potraviny sa na Slovensku predávajú najmä v akciových cenách (na úrovni 70 percent), čo znamená enormný tlak obchodu na znižovanie odbytových cien u dodávateľov. Výrobcovia podľa Holéciovej nemajú vytvorené vhodné podnikateľské prostredie na kumulovanie primeraného zisku a investovanie do zvýšenia konkurencieschopnosti. ,,Neexistuje systémová podpora potravinárskej výroby zo strany štátu. Ide o obrovský problém, ktorý postupne likviduje domácu potravinársku výrobu," uzavrela.

Vláda si vzala za vzor maďarský porovnávač potravín, ktorý funguje od júla 2023. Obsahuje základné potraviny od šiestich najväčších obchodných reťazcov. Umožňuje vytváranie nákupných zoznamov a naviguje zákazníkov do konkrétnej predajne. Stránka aktualizuje ceny každý deň. Informácie o tom, ako sa u našich susedov uchytil, nie sú známe. Naši obchodníci tvrdia, že nie je veľmi využívaný.

Online porovnávanie cien potravín zaviedlo počas pandémie Grécko. Profitovali na tom najmä veľké obchodné reťazce, ktoré lákali na lacnejšie potraviny privátnych značiek. Ceny porovnávaných výrobkov mierne klesli. Na druhej strane tie potraviny, ktoré neboli v porovnávači, zdraželi.