Najnovšie inovácie v posledných rokoch prichádzajú buď zo Spojených štátov amerických alebo z Číny. Brusel na to dokáže „reagovať“ len promptným zavádzaním regulácií. Európska únia je v súčasnosti lídrom v byrokratickom obmedzovaní umelej inteligencie, no s reálnymi problémami, ako je dlhodobý nedostatok peňazí pre inovatívne podniky, si nevie poradiť.

Miliardy eur

Európska únia sa dlhé roky príliš spolieha na financovanie zo strany bánk. V správe o stave konkurencieschopnosti na to nedávno upozornil bývalý prezident ECB, Mario Draghi. Problém spočíva v tom, že európske banky nevedia dostatočne financovať inovatívne spoločnosti a ich modely nedokážu správne oceniť nehmotný majetok startupov.

Výsledkom je zaostávanie v inováciách. Pred pár týždňami nemecká automobilka BMW verejne prezentovala prácu druhej generácie humanoidných robotov Figure 02. K tomu došlo v USA, keďže za výrobou týchto strojov stojí americký startup FigureAI. Nie tak dávno boli najnovšie technológie vymyslené a nasadzované najprv v Nemecku a odtiaľ sa následne šírili do sveta. Lenže špičkového nemeckého výrobcu priemyselných robotov, spoločnosť Kuka, kúpili Číňania a nové firmy už vznikajú inde vo svete.

Podľa Draghiho by riešením problému s nedostatkom peňazí pre európske firmy mohla byť jednotná kapitálová únia, ktorú politici navrhujú už od konca finančnej krízy. Napriek tomu sa jej vytvorenie stále neuskutočnilo, a to pre rozdielne názory na jej konečnú podobu. Rýchla zmena je však možná – napríklad v oblasti regulácie. „Európske banky nemôžu využívať sekuritizáciu v rovnakom rozsahu ako americké banky. Ročná emisia sekuritizácií v EÚ v roku 2022 predstavovala len 0,3 percenta HDP, zatiaľ čo v USA to bolo štyri percentá,“ upozornil Draghi. Ak by sa pravidlá uvoľnili, na európsky trh by sa mohli dostať stovky miliárd eur.

Čo to znamená?
Sekuritizácia je proces, pri ktorom sa finančné aktíva, ako napríklad úvery alebo pohľadávky, zoskupia do balíka a následne sa predávajú investorom ako cenné papiere. Tento proces umožňuje bankám a iným inštitúciám uvoľniť kapitál a preniesť riziko na investorov, ktorí tieto cenné papiere kupujú. Výsledkom je viac zdrojov na poskytovanie úverov.

Ako je na tom Slovensko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa