Najnovšie inovácie v posledných rokoch prichádzajú buď zo Spojených štátov amerických alebo z Číny. Brusel na to dokáže „reagovať“ len promptným zavádzaním regulácií. Európska únia je v súčasnosti lídrom v byrokratickom obmedzovaní umelej inteligencie, no s reálnymi problémami, ako je dlhodobý nedostatok peňazí pre inovatívne podniky, si nevie poradiť.
Miliardy eur
Európska únia sa dlhé roky príliš spolieha na financovanie zo strany bánk. V správe o stave konkurencieschopnosti na to nedávno upozornil bývalý prezident ECB, Mario Draghi. Problém spočíva v tom, že európske banky nevedia dostatočne financovať inovatívne spoločnosti a ich modely nedokážu správne oceniť nehmotný majetok startupov.
Výsledkom je zaostávanie v inováciách. Pred pár týždňami nemecká automobilka BMW verejne prezentovala prácu druhej generácie humanoidných robotov Figure 02. K tomu došlo v USA, keďže za výrobou týchto strojov stojí americký startup FigureAI. Nie tak dávno boli najnovšie technológie vymyslené a nasadzované najprv v Nemecku a odtiaľ sa následne šírili do sveta. Lenže špičkového nemeckého výrobcu priemyselných robotov, spoločnosť Kuka, kúpili Číňania a nové firmy už vznikajú inde vo svete.
Podľa Draghiho by riešením problému s nedostatkom peňazí pre európske firmy mohla byť jednotná kapitálová únia, ktorú politici navrhujú už od konca finančnej krízy. Napriek tomu sa jej vytvorenie stále neuskutočnilo, a to pre rozdielne názory na jej konečnú podobu. Rýchla zmena je však možná – napríklad v oblasti regulácie. „Európske banky nemôžu využívať sekuritizáciu v rovnakom rozsahu ako americké banky. Ročná emisia sekuritizácií v EÚ v roku 2022 predstavovala len 0,3 percenta HDP, zatiaľ čo v USA to bolo štyri percentá,“ upozornil Draghi. Ak by sa pravidlá uvoľnili, na európsky trh by sa mohli dostať stovky miliárd eur.
- Čo to znamená?
- Sekuritizácia je proces, pri ktorom sa finančné aktíva, ako napríklad úvery alebo pohľadávky, zoskupia do balíka a následne sa predávajú investorom ako cenné papiere. Tento proces umožňuje bankám a iným inštitúciám uvoľniť kapitál a preniesť riziko na investorov, ktorí tieto cenné papiere kupujú. Výsledkom je viac zdrojov na poskytovanie úverov.
Ako je na tom Slovensko
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?