Politici, ktorí vyzývajú na radikálne zníženie emisií, budú mať čo robiť, aby Európanov presvedčili, že na ich pleciach je záchrana planéty.

Na to, či Európa neustálym sprísňovaním emisných pravidiel v čase, keď to v rovnakej miere nerobí Čína, India či USA, neškodí sama sebe, sa v uplynulých mesiacoch pýtajú čoraz dôraznejšie európski podnikatelia.

Ako by mal svet odpovedať na klimatické zmeny? Na túto otázku hľadali odpovede lídri krajín z celého sveta počas uplynulých dvoch týždňov na klimatickej konferencii OSN o zmene klímy COP28 v Dubaji.

V roku 2015 sa účastníci klimatickej konferencie v Paríži zaviazali obmedziť nárast globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia. Odvtedy však tieto plány ovplyvňuje veľa ďalších faktorov.

Vlani v apríli Medzivládny panel pre klimatickú zmenu vo svojej správe uviedol, že svet smeruje ku „katastrofickému“ zvýšeniu globálnych teplôt o 3,2 stupňa Celzia. Upozornil pritom na narastajúci počet extrémov v počasí. Podľa Európskej environmentálnej agentúry za posledných 40 rokov spôsobili záplavy, supercelárne búrky či extrémne horúčavy škody za vyše 500 miliárd eur.

Po dvoch týždňoch vymieňania si názorov na to, ako k celej problematike pristupovať, prišla dohoda o postupnom odklone od používania fosílnych palív. Podľa predsedu COP28 Sultána Ahmada al-Džábira ide o historickú chvíľu, keďže medzinárodné spoločenstvo zahrnulo takéto plány s fosílnymi palivami do svojich záverov po prvý raz.

Zatiaľ čo niektoré krajiny dohodu oceňujú, iné sa na ňu pozerajú skeptickejšie. Najmä malé ostrovné štáty žiadali v boji proti klimatických zmenám ráznejšie kroky. Samotný šéf OSN Antonio Guterres označuje výrobu a spotrebu fosílnych palív za jednu z hlavných príčin klimatickej krízy. Ako by však mala vyzerať planéta bez týchto zdrojov?

Štáty, ktoré vyvážajú ropu, združené v OPEC, sa s víziou sveta založenom len na obnoviteľných zdrojoch a jeho rôznych nízkoemisných podobách ani zďaleka nestotožňujú. Pred pár dňami agentúra Reuters zverejnila komunikáciu, v ktorej zoskupenie žiadalo svoje členské štáty, aby výzvy na odklon od fosílnych palív na konferencii odmietli. „Neprimeraný tlak na fosílne palivá môže dosiahnuť bod zlomu s nenávratnými dôsledkami,“ uvádzalo sa v komunikácii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa