Americká spoločnosť Westinghouse Electric Company sa chce podieľať na viacerých jadrových projektoch v stredoeurópskom regióne. Prezident Westinghouse pre Česko a Slovensko Petr Brzezina v rozhovore pre TREND poukazuje na výzvy a príležitosti. „Keď sa začalo hovoriť o potrebe silnej dekarbonizácie a jadro ešte nebolo v zornom poli EÚ, celý priemysel trochu zneistel. Ale teraz je tu nová príležitosť a v Česku i na Slovensku máme v tomto smere veľkú tradíciu,“ vysvetľuje. Odhaduje, že prvý malý modulárny reaktor (SMR) by mal stáť do desiatich rokov.
O zákazku na stavbu nového jadrového bloku v českých Dukovanoch majú okrem firmy Westinghouse záujem aj francúzska EDF a juhokórejská KHNP. Víťaz tendra má byť známy budúci rok. Čo by pre vás tento projekt znamenal v rámci regionálneho pôsobenia?
Tender prebieha už od jari minulého roka. Nedávno sme podali ponuky, ktoré budú vyhodnotené a následne bude štát vyberať dodávateľa a partnera na nasledujúcich sto rokov. Je to nielen klasické výberové konanie, je to aj o partnerstve a dôvere. Počas harmonogramu celého tendra sme komunikovali s viac ako tristo dodávateľmi. Československo si v minulosti postavilo svoje bloky samo, takže firiem, ktoré majú skúsenosti s jadrovým biznisom je v Česku i na Slovensku veľa.
Ako sa vyvíjajú ďalšie projekty v Poľsku či na Ukrajine?
Máme podpísané kontrakty v Poľsku. A tiež sme podpísali prvý kontrakt v Bulharsku. V rokovaní sú ďalšie zmluvy na Ukrajine. Z jasných dôvodov ide o predbežnú dohodu. V každom prípade prípravné práce sa začali aj tam. Vzniká tu teda v regióne akási flotila, o ktorú by sa mohli rozšíriť české i slovenské bloky.
V čom je pre vás zaujímavé Slovensko?
Slovensko je jadrová krajina. A každá krajina, ktorá má skúsenosti s prevádzkou jadra je pre dodávateľa atraktívna. Ide o skúsenosti s prevádzkou a vytvorenou infraštruktúrou. Dôležité je tiež to, že je tu skúsený regulátor. Všetky predpoklady na výstavbu sú jednoduchšie než v krajine, ktorá jadro nemá, ako je napríklad Poľsko, kde sa iba začína.
V Európe je dnes Slovensko spolu s Francúzskom na úrovni, keď z jadra produkuje viac než polovicu svojej energetickej spotreby. Po sprevádzkovaní ďalšieho bloku Mochoviec to bude ešte viac. Slovensko tak bude v tomto smere nielen sebestačné, ale i schopné exportovať.
Dopyt po elektrine bude v ďalších rokoch výrazne stúpať …
Slovensko sa musí pripravovať i na to, že bude stúpať spotreba pri elektrifikácii dopravy či prevádzky v industriálnej oblasti. Budú sa hľadať riešenia, ktoré sú v súlade s nízkoemisnou stratégiou a hospodárstvom. Veľké firmy, ktoré majú prevádzky založené na fosílnych palivách, to budú prevádzať na elektrinu. To, samozrejme, ovplyvní celkovú bilanciu a spotreba sa bude zvyšovať.
A čo ďalšie faktory?
Na Slovensku fungujú bloky, ktorých životnosť sa bude končiť, preto sa na to bude treba pripravovať. Ide o dlhodobé projekty a vieme, že Slovensko v tomto robí veľa.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?