V súčasnosti kompetentní v rámci krajín Európskej únie (EÚ) uvažujú až o 23 projektoch nových jadrových elektrární, čo prinesie investície v rádoch stoviek miliárd eur, hovorí pre TREND odborník na jadrovú energetiku Pavol Štuller a zároveň pomenúva riziká, ktorým odvetvie čelí.
Mnohé krajiny, ktoré dlhoročne využívajú jadrovú energetiku, zvažujú možnosti malých modulárnych reaktorov (SMR). Vidíte v nich perspektívu?
Malé modulárne reaktory a pokročilé modulárne reaktory (advanced modular reactors, AMR) môžu ako pokročilá technológia vhodne dopĺňať energetický mix. Prinášajú nové možnosti vo výrobe elektrickej energie, ale aj vodíka a tepla. Uplatniť sa môžu pri klasickej výrobe elektriny, ktorá je zapojená v sieti, alebo aj pri takzvaných off-grid riešeniach [ostrovné riešenia fungujúce bez potreby napojenia do elektrickej siete – pozn. TRENDU].
Napríklad?
Vybuduje sa dátové centrum, ktoré je plne napájané malým modulárnym reaktorom, a ten nie je pripojený na sieť, ale poskytuje elektrinu pre takéhoto veľkého spotrebiteľa.
SMR môžu podporiť prechod ekonomiky do oblasti informačných technológií (IT). Nástup umelej inteligencie si vyžaduje veľké energetické zdroje a SMR poskytujú zdroj elektrickej energie, ktorý je čistý, neprodukuje emisie a zároveň dokáže dlhodobo zaistiť očakávanú spotrebu.
V čom môžu byť výhody SMR v porovnaní s klasickým reaktorom? Je to najmä veľkosť či menej časté dopĺňanie paliva?
Malé modulárne reaktory môžu zabezpečovať výkon od 20 megawattov približne do 400 megawattov. Modulárny znamená, že výkon môžeme dopĺňať podľa potrieb a modularita sa prejaví aj pri spôsobe výstavby.
Na rozdiel od klasických jadrových reaktorov, ako ich poznáme dnes, keď sa celá elektráreň skladala z relatívne malých dielov na mieste, by modulárne reaktory mali byť poskladané z jednotlivých modulov mimo lokality, kam sa privezú a následne už len pospájajú.
Oslovila by kratšia výstavba viac investorov?
Určite áno. V prvom rade kratšia výstavba prináša najmä nižšie investičné náklady.
O možnostiach SMR dnes uvažujú aj krajiny, ktoré od jadra v minulosti upustili, napríklad Taliansko. Vláda premiérky Meloniovej na to pripravuje príslušnú legislatívu. Ako to vnímate?
Taliansko je jedna z najväčších ekonomík EÚ a je veľmi dôležité, aby sa do budovania technológií SMR zapojila sila priemyslu naprieč celou Úniou. Talianska vláda si uvedomuje aj to, že ide o infraštruktúrny projekt, ktorý vytvára možnosti pre školstvo, miestny priemysel, medzinárodný obchod. A SMR môžu poskytnúť dlhodobú garanciu stabilných a dostupných cien elektrickej energie. Myslím si, že toto talianska vláda vie veľmi dobre. Aj Taliani budú totiž musieť nastúpiť na cestu ekonomiky založenej práve na umelej inteligencii a budú potrebovať veľké energetické zdroje, ktoré chcú mať do budúcna zaistené. SMR sú jednou z odpovedí na tieto výzvy.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?