Starnutie populácie prináša výrazný rast zdravotných nákladov. Verejné zdroje to pocítia už počas nasledujúcich piatich rokov. Podľa dostupných údajov sú priemerné ročné výdavky na zdravotnú starostlivosť pre osoby vo veku okolo 55 rokov približne dvojnásobné v porovnaní s tými vo veku 25 rokov. U osôb vo veku 70 až 80 rokov sú tieto náklady až štvornásobne vyššie.

Vyjadrené v peniazoch: 25-ročný človek v priemere slovenské zdravotníctvo ročne stojí 795 eur, 50-ročný 1 382 eur, 70-ročný 3 322 eur a 80-ročný 3 921 eur. Najväčšie výdavky, až 4 080 eur, idú na 77-ročného občana. Postupné znižovanie nákladov starších občanov sa pripisuje tomu, že vo vysokom veku sú operácie rizikové a liečenie prebieha prostredníctvom menej nákladných tabletiek.

„Demografický vývoj naznačuje, že už čoskoro dôjde k presunu početných ročníkov súčasných štyridsiatnikov do vekovej skupiny, ktorá vyžaduje vyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť. Aj keď sa očakáva postupné zlepšovanie zdravia v staršom veku, tento faktor len mierne spomalí rast nákladov spôsobený starnutím generácie X“ upozorňuje Marek Porubský, vedúci oddelenia dlhodobej udržateľnosti v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť.

Podľa najnovšej analýzy tejto inštitúcie starnutie populácie len počas nasledujúcich piatich rokov zvýši náklady na zdravotníctvo o 900 miliónov eur. Z roka na rok bude rast nákladov rýchlejší. V tomto roku sa zvýšia „len“ o 62 miliónov eur a v roku 2028 až o 304 miliónov eur. Dôvodom je čoraz väčší počet päťdesiatnikov. V roku 2023 malo na Slovensku tento vek niečo nad 76-tisíc ľudí, v roku 2028 to bude takmer 85-tisíc.