Slováci čoskoro zaplatia účet za silný sociálny štát. Voličov súčasnej koalície v prvej fáze konsolidácie pravdepodobne nebude vyrušovať zvyšovanie daní bohatým firmám. Lenže štát nemôže donekonečna zvyšovať zaťaženie podnikateľov. Dôvod? V rámci nadnárodných koncernov nie je problém presunúť nové investície do fabrík v okolitých štátoch. Krajine takýto vývoj prinesie nárast nezamestnanosti.

Štát preto musí časť konsolidácie preniesť aj na bežných ľudí. Zamestnancom aj živnostníkom už na budúci rok vzrastú zdravotné odvody. Koalícia to síce marketingovo obhajuje vyšším zaťažením firiem, ale tie majú len jeden balík na pokrytie mzdových nákladov a na budúci rok z neho viac pošlú zdravotným poisťovniam. Pracujúcim ľuďom z tohto dôvodu pomalšie vzrastú mzdy. V tretej fáze finančné trhy prinútia slovenských politikov siahnuť aj na štedré sociálne výdavky. Práve jej sa súčasná koalícia snaží vyhnúť za každú cenu. Lenže to nebude vôbec jednoduché.

„Každý nasledujúci rok budeme musieť konsolidovať,“ stroho skonštatoval minister financií Ladislav Kamenický. Urobil tak po tom, ako predstavil prvý balík budúcoročných opatrení. Po ich zavedení príjem štátneho rozpočtu stúpne takmer o dve miliardy eur. Historicky ide o jedno z najrazantnejších zvyšovaní daní, odvodov a poplatkov. Napriek tomu pred zlým smerovaním slovenskej ekonomiky varuje jedna inštitúcia za druhou. Najnovšie medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila hodnotenie slovenskej ekonomiky na A-. Samotný výhľad do budúcnosti je aspoň nateraz stabilný. Krajina počas pár týždňov novej vlády prišla o známku lepšiu známku A. Aj keď s negatívnym výhľadom.

Fitch neverí zvýšeniu daní

Nový minister financií sa snažil po svojom nástupe zabrániť takémuto vývoju. Zástupcov ratingových agentúr presviedčal, že sa chystá konsolidovať a stabilizuje vysoký verejný dlh. Neuspel a viní za to predchádzajúcu vládu. Kritiku opozičného poslanca Mariána Viskupiča (SaS) odbil verejným vyjadrením: „Trafená hus zagágala.“ Pridal aj upozornenie. „Slovensko je na gréckej ceste a na finančných trhoch si už dlhšie požičiavame za úroky Grécka a obrátiť rastúcu trajektóriu bude extrémne náročné,“ uviedol na svojom verejnom facebookovom profile L. Kamenický.

Slovenská politika nabrala nebezpečný rozmer. Koalícia sa s opozíciou vzájomne obviňujú z nezodpovedného hospodárenia. Zároveň nemajú problém vyčítať si slabú podporu ľudí. Problém je, že už nie je možné naraz zvyšovať verejný dlh aj sociálne výdavky. A to ani v prípade nepopulárneho zvyšovania daní. Fitch totiž vo svojom najnovšom hodnotení zohľadnil ohlásenú konsolidáciu za takmer dve miliardy eur. Napriek tomu očakáva, že verejný dlh zo súčasnej hodnoty 57,8 percenta HDP, stúpne do roku 2027 na 65,5 percenta HDP. Ani pohľad na najbližšie dva roky nie je dobrý. Fitch prognózuje, že budúcoročný deficit dosiahne 6,0 percenta HDP a v roku 2025 skončí na 6,5 percenta HDP.

Slovenské problémy sú vážne. Brusel tlačí krajiny do schodku pod tromi percentami HDP. Nejde o prehnanú požiadavku. Podľa prognózy Európskej komisie už štyri krajiny zvládnu v roku 2023 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.

Pre koalíciu bude ťažké doručiť sľubované zvýšenie životnej úrovne. Sociálnej poisťovni musí vláda len tento rok poslať na vyplatenie penzií 1,16 miliardy eur. Odvody vybrané od pracujúcich ľudí už nedokážu pokryť náklady na penzijný systém. Ďalšie miliardy eur stojí dotovanie nízkych cien energií a rastúce výdavky na armádu. Riešenie v podobe ďalšieho zvyšovania daní je rizikové. Fitch vládu otvorene varuje pred spomalením hospodárskeho rastu. Takýto vývoj agentúru opäť prinúti znížiť rating krajiny. V krajnom prípade môžu vysoké dane poslať krajinu do recesie.

Útek do bezpečných funkcií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa