Európski obchodníci s plynom sa pripravujú na nezvyčajný trend, ktorý môže mať vážne následky pre dodávky a ceny plynu v nasledujúcich rokoch. Očakáva sa, že letné ceny plynu v roku 2025 budú vyššie ako zimné, čo naznačuje, že zásoby plynu sa môžu v tejto zime rýchlo vyčerpať. Tento vývoj vyvoláva obavy o schopnosť Európy naplniť svoje zásobníky v čase, keď sa stále viac odkláňa od ruských dodávok.

Tradične platilo, že zemný plyn bol lacnejší v letných mesiacoch, keď je dopyt nižší. Teraz však ceny plynu určeného na dodávku v lete 2025 dosahujú historicky najvyššiu prémiu voči zimným cenám. Na konci novembra sa letná hodnota európskej referenčnej ceny Title Transfer Facility (TTF) pre rok 2025 obchodovala s prémiou viac ako štyri eurá za megawatthodinu oproti zimnej cene pre roky 2025 až 2026. Tento cenový rozdiel je najväčší v histórii a naznačuje, že doplnenie zásob plynu bude finančne náročné.

Natasha Fieldingová z agentúry Argus Media upozorňuje, že vysoké letné ceny „odstraňujú komerčnú motiváciu na dopĺňanie zásob“. Ak sa tento trend udrží, Európa môže čeliť vážnym problémom s dodávkami plynu, čo by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky pre domácnosti a priemysel.

Robert Fico - Ilham Aliyev meeting in Baku
Neprehliadnite

Plynový problém Slovenska zachraňujú zázračné swapy z Baku. Že ide o ruský plyn, nikomu nevadí

Pokles ruských dodávok

Od roku 2022 Rusko výrazne obmedzilo dodávky plynu do EÚ, čo vyvolalo potrebu naplniť zásobníky na 90 percent kapacity do novembra. Tento cieľ bol dosiahnuteľný len vďaka rekordným zásobám z predchádzajúcich rokov. Avšak tento rok sa očakáva, že Európa vyjde zo zimy s nižšími zásobami ako predtým. Ak budú teploty podpriemerné, zásoby môžu klesnúť na kritickú úroveň.

Ku koncu novembra boli zásoby plynu v EÚ naplnené na 86 percent, čo je o 10 percentuálnych bodov menej ako pred rokom. Tempo čerpania zásob je najrýchlejšie od roku 2016 a obchodníci sa obávajú následkov zastavenia dodávok cez Ukrajinu na konci roka. Tieto faktory vytvárajú tlak na ceny a zvyšujú neistotu v energetickom sektore.

Pipelines,Leading,The,Lng,Terminal,And,The,Lng,Tanker.3d,Illustration.
Neprehliadnite

Producenti LNG začali monumentálnu bitku o zákazníkov

Regulácie a ich dopad na ceny

Ak letná cenová prémia pretrvá, analytici očakávajú, že regulačné orgány EÚ nariadia nákup väčšieho objemu plynu. Vlády už čelili podobným situáciám počas vrcholu energetickej krízy v roku 2022 a sú si vedomé toho, že zabezpečenie dostatočných dodávok plynu bez ohrozenia hospodárskej stability bude výzvou.

V prípade, že vláda nezasiahne do cenovej regulácie, domácnosti by mohli čeliť výraznému zdraženiu cien plynu. Odhady naznačujú, že ak sa ceny nezastropujú, mesačné účty za plyn by mohli stúpnuť o desiatky eur. To by mohlo mať vážne dopady na rozpočty rodín a celkovú ekonomickú situáciu v regióne.

Európski lídri tak stoja pred náročnou úlohou: zabezpečiť dostatok plynu pre kontinent pri súčasnom zohľadnení hospodárskej stability a cenovej dostupnosti pre priemysel a domácnosti. Ak sa situácia nezlepší a ceny zostanú vysoké, môže to viesť k nielen hospodárskym problémom, ale aj k sociálnemu napätiu.

WA 37 Washington - Americká ministerka financií Janet Yellenová vystupuje na podujatí vo Washingtone vo štvrtok 21. novembra 2024. Spojené štáty uvalili vo štvrtok nové sankcie na desiatky bánk z Ruska v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Patrí k nim aj Gazprombank, najväčšia z ruských bánk, proti ktorým dosiaľ sankcie nezaviedli. Sankcie proti finančným ústavom a predstaviteľov
Neprehliadnite

Nové sankcie USA narušia platby za ruský plyn krátko pred stopnutím jeho dodávok cez Ukrajinu