Sociálna poisťovňa už začala vyplácať 13. dôchodky. Dostane ich okolo 1,5 milióna penzistov. Na poslednú chvíľu z nich zákon vyčlenil skupinu asi 10-tisíc ľudí, ktorí na túto dávku budú čakať márne. Sú to slovenskí penzisti, ktorí pracovali v zahraničí a cudzinci, ktorí na Slovensku odpracovali menej ako desať rokov.
Zmenu v zákone o sociálnom poistení schválil parlament v novembri, návrh vyšiel z dielne vládnej strany Hlas. ,,Ide o úzku skupinu ľudí, seniori zo Slovenska aj zo zahraničia. Stanovili sme pre nich hranicu 10 odpracovaných rokov. Trinásty dôchodok sa pre nich bude meniť podľa počtu rokov, počas ktorých platili dôchodkové poistenie na Slovensku,“ povedal minister práce Erik Tomáš.
Na to, že plnú sumu 13. penzie získajú aj cudzinci, ktorí u nás pracovali len pár rokov upozorňujú analytici už dlhšie. Minister k tomu pripomenul že keďže ide o dávku, nemohli takýchto poberateľov diskriminovať. Preto sa rozhodli ísť cestou stanovenia hranice cez počet rokov dôchodkového poistenia na Slovensku.
Krátenie sa dotkne poberateľov starobného a predčasného starobného dôchodku. Za každý chýbajúci odpracovaný rok sa suma 13. penzie zníži o jednu desatinu z celkovej sumy trinástej penzie. Tá je v tomto roku pre starobných a predčasných dôchodcov na úrovni 606,30 eura. Čiže ak niekto odpracoval deväť rokov, jeho trinásty dôchodok bude 545,70 eura. Za jeden rok dostane penzista 60,70 eura.
Sociálna poisťovňa zatiaľ nemá prepočítané 13. dôchodky pre túto skupinu. Má tak urobiť do 30. septembra. Generálny riaditeľ poisťovne Michal Tariška povedal, že sa budú snažiť, aby ľudia dostali 13. dôchodky skôr.
Minister E. Tomáš tiež pripomenul, že výška 13.penzie je od leta zastropovaná tak, že nemôže presiahnuť starobný dôchodok. K zastropovaniu pristúpil jeho rezort po tom, ako sa ukázalo, že trinásty dôchodok pre predčasných penzistov by bol vyšší ako pre starobných.
Ekonomický analytik Tatra Banky Boris Fojtík ku krátenie tejto dávky konštatoval, že zníženie fiškálnych výdavkov v čase keď máme najmenej udržateľné verejné financie v Európe, má potenciál ísť správnym smerom. ,,Vychádzajúc z predpokladu, že už pri zavádzaní tohto opatrenia nezodpovedalo ekonomickej realite, sú vhodné všetky opatrenia znižujúce jeho záťaž pre verejné financie,“ doplnil analytik.
Na 13. dôchodky pôjde v tomto roku 830 miliónov eur. Podľa E. Tomáša seniori okolo 100 miliónov vrátia do štátneho rozpočtu. Minister už predstavil aj odhad budúcoročného 13. dôchodku, ktorý by mal stúpnuť až na 678 eur. Pre túto dávku rozpočet na rok 2025 vyčlenil 920 miliónov eur.
Najvyšší kontrolný úrad, ktorý dával stanovisko k rozpočtu pripomenul, že dôchodkový systém predstavuje významné riziko dlhodobej udržateľnosti slovenských verejných financií. V prípade 13. dôchodkov je podľa NKÚ nevyhnutné nastaviť adresnejšie kritériá pre ich vyplácanie.