Každý študent ekonómie sa už v prvom ročníku učí základnú makroekonomickú tézu: rast úrokových sadzieb znižuje ekonomické výdavky a spomaľuje ekonomiku. Táto teória je tak hlboko zakorenená v mysliach ekonómov, že napríklad hedžový manažér Ray Dalio na nej postavil celý model fungovania ekonomiky opísaný v knihe „Ako funguje ekonomický stroj“. Podobne sa centrálne banky neustále snažia riadiť úrokové sadzby s jedným jediným cieľom – pridávať na plyne alebo stúpať ekonomike na brzdu.

V skutočnosti to však môže byť úplne inak. Aspoň taká je teória, ktorá sa nedávno vynorila a snaží sa vysvetliť, prečo je americká ekonomika stále relatívne silná napriek tomu, že už mesiace, či dokonca roky sa hovorí o prichádzajúcej recesii.

Samozrejme, sú tu vysoké fiškálne deficity americkej vlády porovnateľné iba s takými krajinami, ako je Slovensko. A tiež je tu silný efekt bohatstva pochádzajúci z rastu akciových trhov, ktorý zvyšuje majetok a ľudia môžu míňať viac. Je tu však aj iný faktor, ktorý stavia doterajšiu ekonomickú teóriu na hlavu.

Island of Bornholm
Neprehliadnite

Vyššie úroky na hypotéky nemusia bolieť. Ako funguje najlepší hypotekárny trh na svete

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa