Slovenské domácnosti čelia vážnemu problému. Vzhľadom na vysoké ceny v krajine má väčšina rodín príliš slabý príjem. Inými slovami, aj ľudia z krajín s nižšími mzdami si za zarobené peniaze môžu dopriať o dosť viac ako väčšina Slovákov. K takémuto záveru prišiel na základe zložitých prepočtov Európsky štatistický úrad (Eurostat). Jeho odborníci porovnávali životnú úroveň v jednotlivých štátoch Európskej únie. Zvolili si na to metodiku s komplikovaným názvom: Medián ekvivalentného disponibilného príjmu meraný v parite kúpnej sily na obyvateľa. Za Slovensko vyšla hodnota 9 826. Nižšia je už len v Bulharsku. Konkrétne 9 671. Pri porovnávaní platí jednoduché pravidlo, že čím vyššie číslo, tým lepšia životná úroveň a naopak.
Nízke sociálne dávky
Dáta teda ukazujú, že väčšina ľudí žijúcich v slovenských domácnostiach si za svoje príjmy môže dopriať viac len v porovnaní s bulharskými rodinami. Obyvatelia zvyšných dvadsiatich piatich štátov Európskej únie sú na tom lepšie. Z okolitých štátov je na tom najlepšie Rakúsko. Tam medián ekvivalentného disponibilného príjmu meraný v parite kúpnej sily na obyvateľa dosiahol hodnotu 25 119. Zjednodušene, ročný príjem jedného člena rakúskej domácnosti je oproti jednému členovi slovenskej domácnosti vyšší o takmer 156 percent. Rakúsko je na tom veľmi dobre aj v rámci celej dvadsaťsedmičky. Ocitlo sa totiž na tretej pozícii. Z pohľadu finančných príjmov si viac môžu dovoliť len holandské a luxemburské domácnosti.
Slovensko zaostáva aj za zvyšnými troma členmi Vyšehradskej štvorky. Maďarská hodnota zmieneného mediánu je 10 217, poľská 14 906 a česká 15 354. Oproti členovi slovenskej domácnosti je ročný príjem člena maďarskej domácnosti po zohľadnení vplyvu cien vyšší o takmer štyri percentá, v prípade poľskej je vyšší o 52 percent a českej o 56 percent. Tento rozdiel je možné pripísať viacerým faktorom. Slovenské ceny patria dlhodobo k najvyšším v regióne. Najvyššia je aj nezamestnanosť, ktorá v septembri 2023 dosiahla hodnotu 5,8 percenta, pričom maďarská bola 3,9 percenta, poľská 2,8 percenta a česká 2,8 percenta.
Dosť slabé sú aj sociálne dávky. Tie sú po prepočítaní na medián ekvivalentného disponibilného príjmu v parite kúpnej sily piate najnižšie v Európskej únii. Slovenská podpora ľuďom v núdzi je cielene malá. Cieľom je motivovať ľudí nastúpiť čo najskôr do práce. Napriek tomu je voľných viac ako 128-tisíc pracovných miest. V slovenskej ekonomike je roky vidieť jeden problém. Narastajúci počet neobsadených pracovných pozícií už veľmi neznižuje nezamestnanosť. Časť populácie totiž preferuje nelegálne zamestnanie. Ide o najmä ľudí v exekúcii. Pre nich nemá zmysel ísť do oficiálneho pracovného pomeru, pretože v takom prípade značnú časť výplaty odovzdajú exekútorovi.
Rozpor v penziách
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?