Minulý rok malo šiesty najvyšší deficit v dvadsaťsedemčlennej Európskej únii práve Slovensko. Miestni politici dokázali za jediný rok zvýšiť dlh krajiny o takmer 6,4 miliardy eur. Po prepočítaní na ekonomický výkon dosiahol schodok hodnotu 5,2 percenta HDP.

Pri pohľade na dáta je znepokojujúca najmä jedna vec. Koncom minulého roka, pár týždňov po vyhratých voľbách, koalícia schválila prvé zvýšenie daní. Napriek tomu má tohtoročný deficit byť vyšší ako minuloročný. Konkrétne, v roku 2023 dosiahol 5,2 percenta HDP a v roku 2024 stúpne na 5,8 percenta HDP. Na budúci rok krajinu čaká jedno z najprudších zvyšovaní daní v histórii. Výsledok? Deficit klesne len na 4,7 percenta HDP.

Nepríjemná pravda

Zlé výsledky sú často predmetom politických sporov – koalícia obviňuje opozíciu a naopak. Obe strany sa vinia z údajných „krádeží“ miliárd eur. V rámci odbornejšej diskusie sa upozorňuje na snahu o rôzne účtovné fígle. Napríklad mimoriadna pomoc občanom počas prírodných katastrof sa nemusí započítať do deficitu. Ide totiž o jednorazový výdavok, ktorý sa neopakuje, a tým pádom neohrozuje stabilitu verejných financií. Slovensko sa do tejto kategórie pokúsilo zahrnúť aj mimoriadnu pomoc s vysokými cenami energií. Európsky štatistický úrad (Eurostat) to však neuznal, a výsledkom je vyšší deficit.

Politické debaty odvádzajú pozornosť od hlavného problému – obrovského rastu výdavkov na dôchodky. Len v prvom polroku 2024 štát minul na starobné dôchodky 4,7 miliardy eur, zatiaľ čo v rovnakom období roku 2020 to bolo 2,97 miliardy. Výdavky na predčasné dôchodky dosiahli 239 miliónov eur, pričom pred štyrmi rokmi predstavovali len 43 miliónov.

Politici sa však tvária, že problém s vyplácaním dôchodkov neexistuje. SNS najnovšie v rámci koalície tlačí na automatickú valorizáciu minimálneho dôchodku. Hlas je proti a upozorňuje, že táto zmena zvýši výdavky na penzie každý rok o stovky miliónov eur. Národniari preto v parlamente vyhrážajú zablokovaním zmeny vzorca na zvýšenie minimálnej mzdy. Nakoniec ale pravdepodobne ustúpia a podporia rýchlejší rast minimálnej mzdy.

Tento rok vláda prvýkrát vyplatí plnohodnotný trinásty dôchodok, čo predstavuje výdavok vo výške viac ako 800 miliónov eur. Na budúci rok táto suma presiahne miliardu. Napriek tomu KDH súčasnej koalícii pravidelne vytýka zníženie rodičovského dôchodku. Prípadný návrat na pôvodnú úroveň zvýši výdavky na penzie o stovky miliónov eur za rok. O zodpovednom nastavení dôchodkov sa v rámci politickej scény takmer vôbec nediskutuje.

Podceňované riziko
Dôchodcovia, napriek výraznému nárastu výdavkov, stále nepociťujú, že by ich dôchodky boli dostatočne vysoké. Štát ich pritom dokáže udržať zatiaľ len pomocou zvyšovania daní. No keď do penzie začnú odchádzať početné ročníky, peniaze pravdepodobne nebudú stačiť a môže dôjsť k zníženiu dôchodkov. Stredná generácia a mladí ľudia by si preto mali na dôchodok šetriť, inak riskujú, že ich štátne penzie budú nízke a záver života strávia v chudobe.

Ako sú na tom inde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa