Výber správ TRENDU z pondelka 19. februára 2024.

Útek z Európy

Investovať v Nemecku momentálne nedáva veľkú logiku. Ekonomika je slabá, energia drahá a pracovná sila nedostupná. Kým doteraz bola bájnym trhom nemeckých firiem Čína, po jej štrukturálnom spomalení sa už aj najväčší nemeckí giganti pozerajú inde. Novým bájnym trhom sa stávajú Spojené štáty.

Štyristomiliardové daňové stimuly Bidenovej administratívy stimulovali firmy z celého sveta, aby prišli investovať do Spojených štátov. Do krajiny, ktorá má momentálne jednu z najsilnejších ekonomík, keďže v recesii je Nemecko, Spojené kráľovstvo aj Japonsko.

USA majú nielen silnú ekonomiku, ale aj propodnikateľsky zameranú legislatívu a silný kapitálový trh. Ak sa k moci dostane Donald Trump, legislatíva sa ešte viac uvoľní. Mnoho európskych firiem v minulom roku takisto ukázalo, že ak chcú získať objemný kapitál, nie je na svete lepší spôsob ako IPO na newyorskej burze.

Keď už aj samotný nemecký minister hospodárstva Robert Habeck povie, že situácia v Nemecku je „dramaticky zlá“, asi je skutočne dramaticky zlá. Nemecké firmy sa tejto situácii v tichosti už roky prispôsobujú. S príchodom kovidu prudko znížili investície do Číny, hoci je najväčším obchodným partnerom krajiny. No, už dlho nebude.

Podľa dát fDi Markets nemecké firmy v minulom roku priamo investovali do Spojených štátov viac ako 15 miliárd dolárov. Ide o historický rekord. V roku 2022 boli priame zahraničné investície iba na úrovni osem miliárd. Pritom do Číny minulý rok z ich strany natieklo iba necelých šesť miliárd dolárov.

Nemecké spoločnosti ohlásili 195 kapitálových projektov, z toho 73 vo výrobnom sektore. Najväčším bola dvojmiliardová investícia Volkswagenu v Južnej Karolíne. Je to ukážkou prebiehajúcej deindustrializácie Európy ako následok dogmatickej zelenej politiky v spojení so stratou lacných ruských energií.

Vedúci predstavitelia spoločností BASF a Siemens Energy – dvoch najväčších nemeckých spoločností – uviedli, že investície v USA poháňa kombinácia pragmatickej priemyselnej politiky americkej vlády, silný dlhodobý trhový výhľad a rastúce zameranie na dodávateľské reťazce, napísal Financial Times.

S nárastom investícií do USA budú prirodzene rásť aj tamojšie pracovné miesta. Len Volkswagen a Mercedes tam vytvoria šesťtisíc miest. Je možné, že podobným tempom sa bude utlmovať výroba v Európe, pokiaľ dopyt po autách bude stagnovať, či ho obsadia čínske elektrovozidlá, ktoré na americký trh nemajú prístup.

Nemecká priemyselná a obchodná komora predpokladá, že už na budúci roka sa stanú Spojené štáty najväčším obchodným partnerom Nemecka. Samozrejme, za predpokladu, že D. Trump nenaštartuje medzi oboma ekonomikami nové obchodné vojny. Ak áno, tak sa potom do USA môže vysťahovať ešte viac európskych firiem.

Rideshare Drivers United, in coordination with driver groups across the United States protest  in front of the Uber Greenlight Hub
Neprehliadnite

Miesto zamestnancov živnostníci, miesto kancelárií tenisové kurty. Výber správ TRENDU

Cena povoleniek klesá

Cena emisných povoleniek obchodovaných v Európskej únii klesá na viac ako dvojročné maximá. V pondelok sa jej cena dostala pod úroveň 55 eur, čo je takmer iba polovica z úrovní maxím z roku 2022. Ukázala pritom dve dôležité veci.

Prvou je skutočnosť, že počas energetickej krízy výrazne navýšila cenu energií, čím prispela nielen k inflácii, ale aj k nedostupnosti energie. Druhou je pokračujúca strata dopytu po energiách podčiarkujúca prebiehajúce ekonomické spomalenie a deindustrializáciu Európy.

Chip Manufacturer Arm Goes Public With IPO On Nasdaq
Neprehliadnite

Akciové stávky pripomínajú šialenstvo z roku 2021. Tentoraz sú v hre opcie. Výber správ TRENDU

Americké varovanie Číne

Extrémne úspešné dekády plánovaného hospodárstva mohli v mysliach mnohých ľudí vzbudzovať pozitívne emócie k čínskemu ekonomickému modelu. V posledných rokoch sa však zistilo, že za prudkým domácim ekonomickým rastom okrem lacnej pracovnej sily stála výstavba mohutnej výrobnej kapacity.

Zjednodušene, čínska ekonomika fungovala ako veľký zadlžený developer, ktorého dopĺňala proexportne zameraná fabrika predávajúca tovary pod cenu. Nič z toho nemalo väčší praktický význam, čo spôsobilo, že domáca spotreba hlboko zaostávala za ekonomickým rastom. V skutočnom bohatstve sa Čína posunula iba málo.

Po prasknutí bubliny na trhu nehnuteľností a prudkom spomalení svetovej ekonomiky krajine ostali obrovské nadbytočné výrobné kapacity. Ak má ekonomika ostať v akej-takej rovnováhe, tak ich vláda musí využiť, hoci sa pri tom budú generovať straty. A presne táto stratégia ohrozuje svet.

Počas nedávnej návštevy Číny námestník amerického ministra zahraničných vecí Jay Shambaugh varoval krajinu, aby sa ani nepokúsila nadmernú kapacitu využiť na zaplavenie sveta lacnými tovarmi. Mieril najmä na priemyselnú výrobnú kapacitu v oblasti čistej energie a batérií.

Shopping at the weekly market
Neprehliadnite

Kolaps inflácie je koncom sna o mäkkom pristátí. Vrchol optimizmu je blízko. Výber správ TRENDU

Európskym bankám sa darí. Zatiaľ

Kým európsky priemysel zažíva depresiu, európske banky nevídanú radosť. Najväčších 20 európskych bankových domov dosiahlo v minulom roku zisk presahujúci 100 miliárd eur. Ide o rekord a prudké zvýšenie zisku oproti roku 2022, keď bol zisk iba na úrovni 78 miliárd.

Akcionári sa tešia vyplácaniu najvyšších dividend spomedzi všetkých sektorov na úrovni 7,8 percenta. Rovnako sú nadšení z 20-percentného navýšenia hodnoty bánk na európskych burzách spôsobených spätnými odkupmi akcií. Táto situácia je však iba dočasná.

Podľa JPMorgan európske banky zaznamenali vrchol a „lepšie to už nebude“. „Dividendy aj spätné odkupy pravdepodobne nebudú bezpečné, ak sa úverové a makro prostredie oslabí, alebo ak sa zvýši regulačná kontrola,“ dodali stratégovia JPMorgan.

Signa Holding files for insolvency
Neprehliadnite

Klesajúce ceny komerčných nehnuteľností prišli aj do Nemecka. Výber správ TRENDU

Odhady amerických indexov rastú

Ešte v novembri Goldman Sachs udržiaval cieľ indexu S&P 500 na tento rok na úrovni 4 700 bodov. Index ho však poľahky prekonal, a tak banka navýšila cieľ na 5 100 bodov. Už aj ten je na dosah a tak ho opäť raz zvýšila na 5 200. Ide však iba o úroveň o štyri percentá vyššiu, ako je aktuálna úroveň trhu.

To indikuje, že aj permabýci ako Goldman Sachs nemajú žiadne ilúzie o tom, kde tento rok akciové indexy skončia. Ide pritom o jeden z najvyšších odhadov na Wall Street. Dôvod je jednoduchý, P/E je vysoko a ďalší rast indexu bude plne závislý od rastu ziskov.

Americká ekonomika je síce silná, no iba v porovnaní s ostatnými krajinami. V porovnaní s vlastnou históriou je jej očakávaný rast iba podpriemerný. Očakávať v takomto prostredí vysoké zisky firiem, je pochybnou stratégiou. Hoci v ňu všetci veria.

Scholz Visits BMW Factory
Neprehliadnite

Slovenský HDP sa rekordne nafúkol. Pre ekonomiku to nie je dobrá správa. Výber správ TRENDU