New York, Londýn, Paríž či Barcelona majú jedno spoločné – obmedzili platformy ponúkajúce krátkodobé prenájmy. Najnovšie sa k nim pridáva aj mestská časť Budapešti, Terézváros. Domáci majú dosť nadmerného turizmu a vysokých cien nehnuteľností.
Budapešť je jedno z najnavštevovanejších miest strednej Európy s počtom viac ako 6,7 milióna prenocovaní. Značnú časť tohto objemu tvoria krátkodobé prenájmy typu Airbnb. V Budapešti je takýchto nehnuteľností k dispozícii okolo 2 200, uvádza Euronews.
Ide o slušný biznis, ktorý prispel k zvýšeniu cien nehnuteľností v krajine od roku 2015 až trojnásobne. Aj v auguste boli realitné ceny v meste o osem percent vyššie ako pred rokom. V Terézvárosi dosiahla cena za meter štvorcový vyše 3 600 eur.
To je jeden z dôvodov, prečo obyvatelia mestskej časti v plebiscite odhlasovali zákaz krátkodobého ubytovania od roku 2026. Zámerom má byť zníženie počtu turistov a aj cien nehnuteľností cez nižšiu atraktivitu prenájmov.
Bratislavské prenájmy v bezpečí
V Bratislave však nič podobné nehrozí. „Rovnako ako iné európske metropoly, aj Bratislava reaguje na Airbnb ako na novší druh služby v segmente cestovného ruchu. Treba však rovnako povedať, že mesto nemá legislatívne rámce na reguláciu takéhoto typu ubytovania,“ odpovedá na otázky TRENDU Peter Bubla z Magistrátu hlavného mesta.
Aj to je dôvod, prečo k podobným diskusiám v Bratislave nedochádza. „Neexistuje legislatíva umožňujúca hlavnému mestu akokoľvek zasiahnuť do vlastníckeho práva občanov alebo iným spôsobom riešiť tieto prenájmy. Čiže k prípadným právnym krokom by sme mohli pristúpiť jedine po zmene legislatívy,“ dodáva P. Bubla.
Presne takto musela situáciu riešiť Praha. Koncom augusta česká vláda navrhla obmedzenie množstva krátkodobých prenájmov. Ak parlament zákon schváli, mestá budú mať možnosť limitovať využívanie tejto služby turistami. Išlo by napríklad o možnosť stanovenia maximálneho počtu dní na prenájom.
Takúto legislatívu by si vyžiadali aj zmeny v Bratislave. Keďže na stole nie je ani diskusia o nej, vlastníci slovenských nehnuteľností na prenájom sa nemusia obávať legislatívnych zásahov v ich neprospech pri ponuke svojich nehnuteľností cez Airbnb. Naopak, môžu sa tešiť, že všetky ostatné im hrajú do kariet.
Súbeh pozitívnych faktorov
Úrokové sadzby klesajú a budú aj ďalej, čo znamená, že náklady na splátky investičných nehnuteľností budú klesať. Ich majiteľom prináša vyššie zisky aj rast cien nájmov, ktorých cena za posledné tri mesiace v Bratislave zvýšila o 10 až 15 percent.
Zároveň ceny nehnuteľností začali opäť rásť, čo zvyšuje ich hodnotu. A budú rásť aj ďalej, keďže konsolidačné kroky vlády zvýšia ceny realít cez vyššiu DPH aj vyššie náklady na výstavbu cez daň z finančných transakcií a vyššie dane z príjmu.
Potenciálne problémy so zdanením nehnuteľností sa minimálne na rok rozplynuli. Slovenská vláda k tomuto kroku nepristúpila, keďže nedokáže zabezpečiť realizáciu cenových máp, bez ktorých to nejde. Vlastníci investičných nehnuteľností si môžu vydýchnuť.
Chorvátsko také šťastie nemá
Snaha zvyšovať príjmy do štátneho rozpočtu neobchádza ani Chorvátsko. Následky pocítia aj Slováci. Mnoho Chorvátov má bohatstvo uložené v nehnuteľnostiach. Väčšina obyvateľov vlastní druhý a tretí dom, ktoré prenajímajú v letnej sezóne.
Domáca vláda chce na tieto investičné nehnuteľnosti siahnuť. Cieľom je presun zo zdaňovania práce na majetok. Nové daňové zaťaženie, ktoré je momentálne minimálne, by malo postihnúť až 800-tisíc nehnuteľností alebo 40 percent domov v krajine, píše Bloomberg.
Tento krok spôsobí, že majitelia nehnuteľností sa budú snažiť preniesť náklady do cien nájmov, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že Chorvátsko bude pre dovolenkárov opäť o niečo drahšie.