Hovorí sa, že ak si americká ekonomika kýchne, európska do niekoľkých kvartálov nachladne. Starý kontinent si preto vydýchol, keď očakávaná recesia americkej ekonomiky neprišla ani v roku 2022 a ani v roku 2023. Najväčšia ekonomika sveta opakovane obracala všetky negatívne predpovede naruby.
Ekonomická recesia do USA nedorazila, investori by však mali zostať v strehu
Posledné týždne však priniesli niekoľko negatívnych prekvapení, ktoré celkový obraz do značnej miery menia. Investori ešte majú šancu sa chrániť, kým na trhu vládne príjemné počasie.
Každý dlhodobý býčí trend v americkej histórii sa skončil prehriatím ekonomiky, vysokou infláciou, spomalením rastu a nakoniec celkovým poklesom výkonu hospodárstva a akciového trhu.
Prudký rast ekonomiky, vysoká inflácia a rastúce úroky možno nazvať letom v hospodárskom cykle. Spomalenie rastu, prerušenie cyklu zvyšovania sadzieb a stagnácia na akciovom trhu zase predstavujú jeseň.
Toto nie je býčí trend
Niekto by mohol argumentovať, že sa stačí pozrieť na vývoj indexu S&P 500, ktorý láme rekordy na dennej báze. Rast na akciovom trhu by mal ukazovať optimizmus a očakávania ďalšieho rastu hospodárstva.
Index S&P 500 však nie je diverzifikovaným indexom reprezentujúcim širokú ekonomiku, keďže ho ťahá niekoľko veľkých spoločností. Iné indexy, ako napríklad Russell 2000, poskytujú úplne iný obraz. Tento index menších spoločností dosiahol vrchol v lete 2021 a odvtedy stagnuje. Aktuálne je 15 percent pod maximami.
Rastovému trendu sa tešia hlavne veľké spoločnosti a technologické spoločnosti. Cena týchto spoločností rastie rýchlejšie, ako rastú ich zisky. Stávajú sa čoraz drahšie. Akciový index S&P 500 sa aktuálne obchoduje na úrovni 25,3-násobku dosiahnutých ziskov, čo je omnoho viac ako 30-ročný priemer na úrovni 19,8-násobku.
Niektoré spoločnosti sa dostávajú na ešte vyššie násobky ziskov. Amazon je na 56-násobku, Microsoft na 40-násobku, Apple na 35-násobku, Walmart na 30-násobku. Spoločnosť Nvidia, ktorá sa v rekordnom čase stala trojbiliónovou spoločnosťou sa obchoduje na 77-násobku ziskov.
Ochota investorov zaplatiť nadpriemernú cenu za každý dolár ziskov, by mala odrážať optimizmus ohľadne budúceho rastu ziskovosti danej firmy. Iný racionálny dôvod neexistuje.
Preto boli investori zaskočení správami, že prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Nvidia, Jen Hsun Huang, predával tento rok akcie spoločnosti, ktoré vlastnil. Išlo pritom o relatívne malé objemy v hodnote desiatok miliónov dolárov.
Keď zakladateľ spoločnosti predáva
Od začiatku tohto roka prebiehajú najväčšie predaje akcií zo strany manažmentov amerických firiem za dlhé roky. Ide o takzvané insiderské transakcie, ktoré musí manažment spoločnosti oznamovať regulátorovi. Ide o citlivú vec, pretože manažment vie o spoločnosti viac ako verejnosť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?