V roku 2021 dominovalo trhu so zemným plynom Rusko. Exportovalo 240 miliárd kubických metrov, pričom väčšina smerovala do Európy. Spojené štáty a Katar, ktoré v tom čase vyvážali 138, resp. 130 miliárd kubických metrov, pôsobili ako hráči druhej ligy.

Zásadný zlom však nastal v polovici roka 2021, keď sa Moskva rozhodla obmedziť dodávky plynu do Európy. To spôsobilo prudký nárast cien, ktoré sa v období od leta 2021 do leta 2022 zvýšili desaťnásobne – z 30 na viac ako 300 eur za megawatthodinu (MWh).

Tento dramatický rast cien plynu sa preniesol aj na ceny elektriny a vyvolal najväčšiu energetickú krízu v Európe za posledné desaťročia.

Navzdory obavám, že Európa bez ruského plynu zmrzne, nestalo sa. Rozdielovým hráčom sa stali USA a jeho skvapalnený zemný plyn (LNG). Kým v rokoch 2018 až 2021 vyvážali do Európy približne 15 miliónov ton ročne, od roku 2022 to už bolo 55 miliónov ton ročne.

V prepočte na kubické metre to znamenalo, že už v roku 2022 sa USA stali svetovou jednotkou v exporte zemného plynu, aj keď Katar zostal najväčším vývozcom LNG. Avšak už od roku 2023 USA dominujú aj v tomto segmente. Príjmy amerických spoločností rástli niekoľkonásobne, čo bolo spôsobené nielen vyšším objemom vývozu, ale aj rekordne vysokými cenami.

V roku 2020 dosahovali príjmy amerických firiem z exportu LNG 13 miliárd dolárov. O dva roky neskôr, v roku 2022, to už bolo tri a pol násobne viac. Väčšina exportu smerovala do Európy, ktorá odobrala 66 percent plynu, zatiaľ čo zvyšok smeroval predovšetkým do Ázie, ktorá odoberala 26 percent.

Európa už zemnému plynu neverí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa