Rast reálnych miezd je kľúčový pre rast životnej úrovne. Takmer 10-percentný nárast slovenských miezd je pri inflácii tesne nad úrovňou dvoch percent pozitívnym signálom pre dobehnutie reálnych príjmov, ktoré vymazala vysoká inflácia. Rast platov má však aj tienisté stránky.
Jednou z obáv sú inflačné riziká. Centrálne banky vo východnej Európe iba opatrne znižujú sadzby z obáv, že vysoký rast miezd by mohol vytvoriť inflačnú špirálu. Ekonomická história však ukazuje, že pokiaľ sa do procesu nezapoja vlády masívnymi fiškálnymi deficitmi a nepríde k prudkému rastu úverovej aktivity, šanca na takýto scenár je nízka.
Väčšie riziko hrozí z iného dôvodu – rast miezd spôsobí, že ekonomiky východnej Európy, a najmä tie menej vyspelé, stratia konkurencieschopnosť.
Hodinové náklady práce v krajinách bývalého socialistického bloku sú stále nízke voči západnej Európe. V minulom roku takmer všetky krajiny mali náklady nižšie ako 15 eur na hodinu. Výnimkou bolo iba Slovinsko, Česko a Slovensko. Slovensko tak patrí k najdrahším východoeurópskym štátom čo sa týka zamestnávania.
Ceny práce na Západe sú dramaticky vyššie a v najrozvinutejších štátoch presahujú 40 eur, čo je zhruba trojnásobok v porovnaní s východnou Európou. Ceny práce v menej vyspelých štátoch južnej Európy sú menej ako dvojnásobne nižšie. Východná Európa tak má z pohľadu platov stále čo pobiehať.
Česko šetrí, Slovensko ďalej míňa. Napriek tomu nie je najhoršie z krajín východnej Európy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?