Ruská centrálna banka má už takmer dva roky zmrazené svoje európske aktíva. Ide o astronomickú sumu dvesto miliárd eur. Väčšinu z týchto peňazí drží medzinárodné centrum pre vysporiadanie platieb Euroclear. Samotná inštitúcia uviedla, že zisky zo spravovania zmrazených ruských rezerv dosiahli takmer 5,2 miliardy eur. Práve tieto peniaze majú už čoskoro skončiť na Ukrajine.
Taká je aspoň dohoda jednotlivých členských štátov EÚ v rámci pripravovaného trinásteho sankčného balíčka. Po jeho schválení sa majú zisky zo zmrazených ruských rezerv viesť osobitne. Zároveň sa finančným inštitúciám výrazne obmedzia možnosti manipulovať so zarobenými peniazmi. „Toto rozhodnutie otvára cestu k tomu, aby sa zisky zo zmrazených ruských rezerv ocitli v rozpočte Európskej únie a následne sa použili na podporu alebo rekonštrukciu Ukrajiny,“ uviedla v stanovisku pre média Rada Európskej únie. Zatiaľ nie je jasné, kedy Ukrajina dostane zhabané ruské peniaze, ani o ako vysokú sumu pôjde.
Návrat studenej vojny
"Kvalifikujeme to ako zlodejstvo a náš postoj bude ako k zlodejom. Nie ako k politickým manipulátorom, nie ako k zahrávajúcim sa technológom, ale ako k zlodejom,“ reagovala Marija Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí. Tvrdá reakcia nie je prekvapením. Po skonfiškovaní ziskov môžu byť na rade aj samotné ruské rezervy. Na obnovu vojnou zničenej ukrajinskej ekonomiky bude treba obrovské peniaze. Svetová banka minulý rok odhadla potrebnú sumu až na 400 miliárd eur.
Európska únia ťažko nájde medzi obyvateľmi podporu na zaplatenie celej sumy z vlastných zdrojov. Skonfiškovanie ruských rezerv sa preto javí ako elegantné riešenie. Na jednej strane nevyvolá odpor európskej verejnosti, na druhej oslabí ruskú ekonomiku. Zároveň ju európske politické elitami môžu prezentovať ako spravodlivý trest za ruskú inváziu na Ukrajinu.
Všetko má svoje riziká
Napriek tomu zhabanie ruských peňazí nebude až také jednoduché. Euro je druhou najsilnejšou rezervnou menou na svete. Za spoločnú menu nie je problém nakúpiť kdekoľvek na svete potrebné tovary alebo služby. To je zásadný rozdiel napríklad oproti indickej mene. Rupie, ktoré Rusko získalo za predaj surovín, je možné reálne minúť len v Indii. Moskvu práve celosvetová akceptácia eura viedla k vytvoreniu obrovských rezerv. Podobne sa správajú viaceré kontroverzné režimy. Prípadné znárodnenie ruských rezerv môže odradiť napríklad investorov z Blízkeho východu a oslabiť globálne postavenie eura.
Zhabanie ruských rezerv takmer určite povedie k znárodneniu aktív západných spoločností v Rusku. Napriek sankciám tam stále pôsobia významné západné firmy. Napríklad rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International. Presné informácie o tom, aké veľké škody môžu Rusi spôsobiť znárodnením všetkých západných firiem, nie sú k dispozícii. No po prípadnom zhabaní ruských finančných rezerv ich veľa neostane a svet sa vráti do čias studenej vojny.
Ako dlho ešte vydrží ruská ekonomika
Hlavným cieľom sankčných balíčkov je zastavenie vojny na Ukrajine s pomocou ekonomického oslabenia Ruska. Lenže ruské hospodárstvo prekvapivo rastie. Medzinárodný menový fond očakáva tento rok zvýšenie HDP o 2,6 percenta. Ekonomika Spojených štátov amerických má v roku 2024 rásť o 2,1 percenta a Nemecka len o 0,5 percenta.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?