Argentínsky prezident Javier Milei nedávno oslávil svoj politický úspech na prestížnom galavečere v rezidencii Mar-a-Lago. V spoločnosti amerických lídrov a vplyvných podnikateľov si vychutnával triumf Donalda Trumpa, ktorý symbolizuje nielen zmenu pre Argentínu, ale aj pre globálnu politickú scénu.  

„Z lídra krajiny, ktorá ešte donedávna čelila vážnym ekonomickým výzvam a závislosti od zahraničnej pomoci, sa stal štátnik, schopný obnoviť strategické vzťahy s Bielym domom a priniesť hmatateľné výsledky pre ekonomiku,” uvádza agentúra Bloomberg.

Outsider s radikálnym programom 

Keď sa Javier Milei ujal funkcie v decembri 2023, Argentína čelila vážnym problémom. Inflácia na medzimesačnej báze dosahovala 25,5 percenta, krajina bola uväznená v hlbokej rozpočtovej kríze a dôvera investorov bola na historických minimách. Mileiho radikálne reformy však začali prinášať ovocie. 

Do októbra 2024 sa inflácia znížila na 2,7 percenta a rozpočtový deficit sa premenil na prebytok. Štátne dlhopisy, ktoré boli kedysi považované za vysoko rizikové, si opäť získali dôveru trhov. Hospodárstvo sa pomaly zotavuje a po rokoch stagnácie sa objavujú prvé signály stabilizácie. 

„Argentínska vláda zaviedla rozsiahle úsporné opatrenia, ktoré zahŕňali prepustenie tisícok štátnych zamestnancov, zrušenie polovice ministerstiev a zníženie štátnych výdavkov o 31 percent počas prvých desiatich mesiacov,“ informuje portál Business Insider

Hoci Mileiho opatrenia sanovali ekonomiku, mali vysoké sociálne náklady. Viac ako polovica Argentínčanov sa dnes ocitá pod hranicou chudoby a recesia zasiahla najmä najzraniteľnejšie vrstvy obyvateľstva. Spotrebiteľské výdavky a priemyselná výroba stále zaostávajú za úrovňou spred roka, no hospodárska aktivita sa už v auguste vrátila na predvolebnú úroveň.  

„Úspech reforiem v súčasnosti závisí od získania nového úverového programu od Medzinárodného menového fondu (MMF) a prilákania zahraničných investícií do kľúčových odvetví,” podotýka Bloomberg.

Inšpirácia pre USA 

Mileiho reformy neostali bez povšimnutia za hranicami Argentíny. Prezident vytvoril špecializovaný úrad pre znižovanie byrokracie, čo inšpirovalo bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa k podobnému kroku. D. Trump plánuje zriadiť v USA takzvané Ministerstvo pre efektívnosť vlády, ktoré má viesť technologický vizionár Elon Musk spolu s kontroverzným podnikateľom Vivekom Ramaswamym.  

E. Musk pritom opakovane vyjadril obdiv k Mileiho ekonomickým reformám, označujúc ich za „pozoruhodný pokrok“. Podobne aj Ramaswamy navrhuje, aby sa Amerika inšpirovala Argentínou a zaviedla ešte rozsiahlejšie úsporné opatrenia. V tejto súvislosti predstavil plán na rušenie vybraných federálnych agentúr, čím chce napodobniť argentínsky prístup.  

„Zatiaľ čo Milei realizoval väčšinu svojich škrtov prostredníctvom výkonných dekrétov, v USA by podobné kroky vyžadovali spoluprácu Kongresu. To môže byť náročné, najmä pri tesnej republikánskej väčšine,” upozorňuje Bloomberg.

J. Milei však naďalej vyzýva Spojené štáty, aby pri znižovaní federálnych výdavkov išli „až na doraz“. Tento odkaz zopakoval v populárnom podcaste Lexa Fridmana, kde argumentoval, že dramatické škrty sú nevyhnutné na obnovenie ekonomickej rovnováhy. 

Ďalšie dôležité správy

Palm,Beach,,Fl,,Usa,-,August,13,,2024:,A,Man
Neprehliadnite

Trump a Musk stavili na reformu štátnej správy. Narážajú na tieň minulých neúspechov